3 Август, 2026

Коща призова иранския президент да гарантира свободата на корабоплаването в Ормузкия проток

Антонио Коща, снимка: EPA/BGNES

"Смъртта на невинни хора, включително на тези в девическото училище в Минаб, предизвиква дълбоко съжаление“

Председателят на Европейския съвет Антонио Коща заяви днес, че е провел телефонен разговор с иранския президент Масуд Пезешкиан и го е призовал да се включи в дипломатическите преговори и да гарантира свободата на корабоплаването в Ормузкия проток, предаде Ройтерс.

Коща съобщи, че е казал на Пезешкиан, че Иран трябва да спре “неприемливите атаки“ срещу страни в региона.

“Призовах за деескалация и сдържаност, за опазването на цивилни граждани и цивилна инфраструктура, както и необходимостта всички страни в конфликта да уважават напълно нормите на международното право. Смъртта на невинни хора, включително на тези в девическото училище в Минаб, предизвиква дълбоко съжаление“, заяви Коща в публикация в платформата Екс.

Сподели:
Дори привърженици на Путин в Русия вече питат: Какъв е смисълът на тази война?

Дори привърженици на Путин в Русия вече питат: Какъв е смисълът на тази война?

Изданието ABC отбелязва, че животът на руснаците все повече се нарушава, а опасността от украинските дронове, които достигат дълбоко в руска територия, е само част от проблема

The Washington Post: Пентагонът тайно призна, че вече не е способен да защити Израел

The Washington Post: Пентагонът тайно призна, че вече не е способен да защити Израел

Американските разрушители в източната част на Средиземно море от години участват в защитата на Израел.

Конгресмен: САЩ все още обсъждат с Украйна предаването на технологии за Patriot

Конгресмен: САЩ все още обсъждат с Украйна предаването на технологии за Patriot

„Смятам, че това е изключително важно и призовавам президента и Пентагона да действат възможно най-бързо“, каза той.

Коментари (0)