11 Юли, 2026

Косово изгони двама дипломати на Русия

Косово изгони двама дипломати на Русия
Вьоса Османи

Президентът на Косово Вьоса Османи обяви двама руски дипломати за персона нон грата. За това тя написа в страницата си във "Фейсбук", информират ТАСС и news.bg.

По думите на Османи, тази седмица тя е изпратила искане до вицепремиера "да обяви за персони нон грата две длъжностни лица от Службата за връзка на Руската федерация в Косово заради вредните им дейности, които негативно засегнаха националната сигурност и конституционния ред" на страната.

"Днес Министерството на външните работи взе решение да обяви тези двама руски чиновници за нежелани лица и в същото време информира правоохранителните органи и съответните органи за изпълнението му", написа Османи.

Президентът на Косово обвини Русия в "пагубно влияние, насочено към унищожаване на постиженията на Прищина, както и на САЩ, НАТО и ЕС". "По тази причина ние ще продължим да работим в тясно сътрудничество с нашите американски и европейски съюзници, за да предотвратим опит Косово и нашия регион да станат жертва на дестабилизиращите амбиции на Руската федерация", подчерта косовският държавен глава.

"Имаме сделка"

Както заяви на 15 октомври постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя на заседание на Съвета за сигурност на ООН, ситуацията в северните райони на Косово се е влошила значително през последния месец и предизвиква сериозна загриженост.

В края на миналия месец Косово се съгласи да изтегли полицейските подразделения от северната си граница със Сърбия, за да прекрати нарастващия спор във връзка с регистрационните номера на превозни средства, който за кратко прерасна в насилие и накара НАТО да засили патрулите си. Няколко дни по-късно обаче отново се разразиха сблъсъци в района. 
Сподели:
Лидерът на ЕНП Манфред Вебер призова за създаване на европейска армия

Лидерът на ЕНП Манфред Вебер призова за създаване на европейска армия

„В момента пилеем милиарди средства на данъкоплатците поради неефективност при обществените поръчки и фрагментация на националните пазари за отбрана"

Над 4000 са вече жертвите на земетресенията във Венецуела

Над 4000 са вече жертвите на земетресенията във Венецуела

Ранените са 16 740, смята се, че изчезналите са десетки хиляди.

САЩ настояват Иран да обяви свободно корабоплаване в Ормузкия проток - иначе "това ще свърши зле"

САЩ настояват Иран да обяви свободно корабоплаване в Ормузкия проток - иначе "това ще свърши зле"

Вашингтон иска от Техеран да направи такова изявление още днес

Коментари (0)