7 Декември, 2025

Косово подава заявление за членство в ЕС през тази седмица

Косово подава заявление за членство в ЕС през тази седмица

Албин Курти

Курти заяви, че Косово е изпълнило условията за статута на кандидат

Премиерът на Косово Албин Курти съобщи, че през тази седмица страната ще подаде кандидатурата си за членство в Европейския съюз, предаде Дарик с позоваване на КосоваПрес. На правителствено заседание днес Курти заяви, че Косово е изпълнило условията за получаване на статута на страна кандидат за членство в ЕС.

„Европейският съюз е място на мир, сигурност, равенство и просперитет и затова мястото на Република Косово като страна, която обича мира, е в този общ дом“, каза косовският премиер, цитиран от Ройтерс.

Преди евентуално членство Косово трябва да постигне споразумение със Сърбия за нормализиране на отношенията, отбелязва агенцията. ЕС вече работи по сделка, на която се надява и двете страни да се съгласят в рамките на година. 

Сръбски протестиращи в Северно Косово блокираха главни пътища през последните дни и имаше престрелки с косовската полиция след арестуването на бивш сръбски полицай на фона на нарастващото напрежение между властите и сръбското малцинство в Косово.

Напрежението между Белград и Прищина е постоянно, откакто Косово обяви независимост от Сърбия през 2008 г. Европейският съюз и САЩ опитват да помогнат на двете страни да нормализират отношенията си, но засега без успех. 

Косово е признато за независима държава от около 110 държави. Страната не е призната от Сърбия, Русия, Китай и пет страни-членки на ЕС - Кипър, Гърция, Румъния, Словакия и Испания. 

Има нежелание за разширяване на съюза сред 27-те страни членки на ЕС, но нахлуването на Русия в Украйна допринесе за влагане на усилия за подобряване на отношенията с шестте страни от Западните Балкани – Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Република Северна Македония и Сърбия, отбелязва Ройтерс.

Косово е единствената страна в региона, която досега не е кандидатствала за членство в блока.

Сподели:

Коментари (0)

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Според Келог краят на войната е "наистина близо"

Кийт Келог заяви по време на Форума за национална отбрана „Рейгън“, който се провежда в Калифорния, че опитите за намиране на изход от "конфликта" са в „последните си метри“, които по думите му са най-трудните.

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

Еврокомисарят Кубилюс: Европа трябва да има свой собствен мирен план за Украйна

„На всеки шест месеца получаваме нови планове и по някакъв начин усещам, че тук чакаме да научим какви планове ще дойдат от Вашингтон тази година. Планове трябва да идват и от Брюксел и Берлин.“

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

Макрон предупреди Китай - ще последват мита, ако не се коригира търговският дисбаланс

„Китай удря в сърцето на европейския индустриален и иновационен модел, исторически базиран на машинни инструменти и автомобили.“