9 Април, 2026

Премиерът на РСМ: Опозицията подкрепя отварянето на българските клубове

Премиерът на РСМ: Опозицията подкрепя отварянето на българските клубове

Димитър Ковачевски

Да не носят имена на "лица, свързани с Третия райх"

Премиерът на РСМ Димитър Ковачевски заяви, че осъжда отварянето на клубове с имена на лица, свързани с Третия райх.

„Смятам, че откриването на клубове с такива имена изобщо не допринася за изграждането на добросъседски отношения между държавите и най-вече между гражданите на двете държави и винаги е по-добре да се използват имена на културни дейци, писатели и т.н.“, каза Ковачевски.

Според него има друго по-опасно нещо и то е, че подкрепата за клубовете идва не само от част от българските политици, но и от македонската опозиция.

„Защото председателят на македонската опозиция ясно каза, че е продължител на Ванчо Михайлов, който е доказан сътрудник на Третия райх и лидерите на Третия райх. И мисля, че дори самото откриване със сигурност имаше някаква подкрепа сред македонската опозиция, включително случилото се след това“, каза Ковачевски.

Премиерът посочи още, че държавата ще отправи искане до българското правителство за отваряне на Македонски културен център в Благоевград, „както сме открили такъв в София, Тирана и други страни“.

„Ще бъде възможно да се подхранва македонската култура и македонската литература“, каза Ковачевски.

Историческите въпроси са част от работата на историческата комисия и това е много ясно указано в преговорната рамка, която е направена на базата на европейското предложение по време на френското председателство. Решенията в историческата комисия се вземат с консенсус на 14 историци - седем от Северна Македония и седем от България и като такива се доставят на двете правителства. Те могат да се изпълняват на реципрочна основа. Това каза още днес министър-председателят Димитър Ковачевски, отговаряйки на журналистически въпрос за отношенията с България. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Опозиционната ТИСА води убедително пред ФИДЕС три дни преди вота в Унгария

Опозиционната ТИСА води убедително пред ФИДЕС три дни преди вота в Унгария

Формацията на Петер Модяр има подкрепата на 50 процента от избирателите срещу 37 на сто за партията на премиера Виктор Орбан

Нетаняху поиска директни преговори с Ливан за разоръжаване на "Хизбула"

Нетаняху поиска директни преговори с Ливан за разоръжаване на "Хизбула"

Израел приветства призива на ливанския премиер за демилитаризация на Бейрут

Зеленски с антидот срещу враждебното отношение на Тръмп към НАТО

Зеленски с антидот срещу враждебното отношение на Тръмп към НАТО

"С Украйна, Турция, Норвегия и Великобритания ще контролирате сигурността по моретата – не само едно море“