7 Февруари, 2026

Ковачевски поиска всички депутати да подкрепят конституционните промени

Ковачевски поиска всички депутати да подкрепят конституционните промени

Димитър Ковачевски

Той призова въпросът да не бъде използван за тяснопартийни интереси

Депутатите, които представляват гражданите, трябва да бъдат на висотата на задачите и всички 120 парламентаристи трябва да подкрепят пътя на страната към пълноправно членство в ЕС. Това заяви днес македонският премиер Димитър Ковачевски по повод предстоящите конституционни промени.

Те ще преминат през процес на парламентарно обсъждане и са нещо, което страната трябва да извърши, подчерта министър-председателят.

Той призова въпроси като конституционните промени да не бъдат използвани за тяснопартийни интереси.

„Вярвам, че всички 120 депутати трябва да подкрепят конституционните промени, защото с тях се вписват части от други народи, които живеят тук и които са изразили желание да бъдат част от нашата конституция. Ние вече имаме представители на народи, освен македонския, които са вписани в конституцията. Има държави с до 25 народи в конституциите си като Хърватия, а това само обогатява обществената кохезия.

Относно необходимия брой депутати, които биха гласували за промените в конституцията, това е отговорност на всеки депутат, защото той има задължение към гражданите и държавата по отношение на европейското бъдеще, подчерта Ковачевски.

В страната има ясно диференцирани две коалиции – едната е за европейска Северна Македония и заедно с по-голямата част от гражданите иска да види страната като част от ЕС, и ВМРО-ДПМНЕ и Левица, които са против членството в ЕС и поради тази причина постоянно изтъкват нови причини, които нямат никаква връзка с действителността.

„Втората коалиция не предлага никаква алтернатива. Единият коалиционен партньор на ВМРО-ДПМНЕ предлага някакъв азиатски съюз с централноазиатски държави, което е нонсенс по отношение на евроинтеграцията”, подчерта македонският премиер Димитър Ковачевски. /БГНЕС


Сподели:

Коментари (0)

Въпреки ерозията на доверието, Зеленски залага на победа в битката за нов президентски мандат

Въпреки ерозията на доверието, Зеленски залага на победа в битката за нов президентски мандат

Натискът от Вашингтон не е само за избори, но и за легитимация на всяко бъдещо мирно споразумение. Зеленски разбира, че победа на избори сега би му дала „пресен“ мандат да преговаря от позицията на силата, а не като лидер с изтекъл мандат

Безмилостен Кремъл: Мощни удари по град Бурщин, украинската ПВО унищожила 82 вражески дрона

Безмилостен Кремъл: Мощни удари по град Бурщин, украинската ПВО унищожила 82 вражески дрона

Няколко серии експлозии разтърсиха Виница и Кировград в Западна Украйна през нощта, сирените за въздушна тревога бяха пуснати в цялата страна

Тръмп отрича вина и отказва извинение за „маймунския клип“ с Обама

Тръмп отрича вина и отказва извинение за „маймунския клип“ с Обама

Скандалното видео с расистки внушения беше публикувано в профила на президента, свалено след вълна от възмущение, но без поемане на отговорност от Белия дом