8 Юли, 2026

Ковачевски ще участва в Съвета за сигурност в РСМ за френското предложение

Ковачевски ще участва в Съвета за сигурност в РСМ за френското предложение
Димитър Ковачевски

Премиерът на Република Северна Македония Димитър Ковачевски ще присъства днес на заседанието на Съвета за сигурност, свикано от президента на страната Стево Пендаровски. В дневния ред на заседанието ще бъде „модифицираното предложение на френското председателство за започване на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към Европейския съюз“, а освен членовете на Съвета за сигурност на заседанието ще присъства и вицепремиерът по европейските въпроси Боян Маричич, съобщи Нова ТВ.

Като част от консултациите, които започна правителството в Северна Македония веднага след като получи европейското предложение за преговорна рамка, Димитър Ковачевски ще проведе днес и среща с лидера на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.

"Тази среща е част от поредица планирани консултативни срещи с лидерите на опозицията като част от широките консултации по предложението на френското председателство,“ съобщават от правителствената информационна служба.

Вчера Мицкоски беше сред основните говорители на протеста пред сградата на правителството под надслов "Ултиматум-не, благодаря!“. Протестът бе срещу предложението, което според противниците му е "унижение и българизация“ на страната. Срещата Ковачевски-Мицкоски е първата, след като Ковачевски прие премиерския пост.

Неколкократно лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ настояваше за такава среща, постави и ултиматум тя да се състои до 10 май т.г., за да бъде обсъдена дата за предсрочни избори, обещавайки в противен случай безпрецедентни действия на опозицията. Тогава Ковачевски отговори, че не се поддава на изнудване и среща между двамата не се състоя, а от опозицията предприеха т.нар. активна блокада на работата на парламента.

В последните два дни Ковачевски проведе консултативни срещи с лидерите на правителствената коалиция, с дипломатическия корпус, гражданския сектор, с представители на експертната общественост и медиите. Той обяви, че всяко решение по предложението ще бъде взето чрез диалог и консултации в интерес на бъдещето на всички граждани на РСМ.
Сподели:
САЩ нанесоха серия удари по Иран

САЩ нанесоха серия удари по Иран

Според CENTCOM ударите са били отговор на атаките на Иран срещу три търговски кораба, преминаващи през Ормузкия проток

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“

Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир

Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл

Коментари (0)