27 Март, 2026

Кой умира и кой оцелява при COVID-19

Кой умира и кой оцелява при COVID-19

Повече от 550 000 души по света вече са умрели

Според университета „Джонс Хопкинс” повече от 550 000 души по света вече са умрели в резултат на заболяване COVID-19.

Това увеличава натиска върху науката да разбере повече за факторите, които благоприятстват за сериозно заболяване или дори смърт. И така, кой е най-застрашен е въпросът, на който „Юронюз” иска да намери отговор?

За да се разбере какво благоприятства тежко протичане на заболяването от коронавирус, трябва да се получат и анализират огромни количества данни за пациентите. От името на британската Националната здравна служба изследователите създадоха платформата OpenSAFELY. Това е платформа за сигурен здравен анализ, която обхваща 40 процента от всички пациенти в Англия. Данните за първична грижа от 17 278 392 възрастни са анонимни и са свързани с 10 926 смъртни случаи, свързани с COVID-19.

Смъртните случаи, свързани с COVID 19, са свързани със:
• Мъжки пол
• По-висока възраст - Повече от 90 процента от пациентите с коронавирус, които са починали в Англия, са били на възраст над 60 години.
• Диабет
• Тежка астма и различни други заболявания
• Настоящи ракови заболявания

Генетичният произход също играе роля.

В сравнение с хора от бял етнос чернокожите и южноазиатците, дори след като се адаптират към други фактори, са изложени на по-висок риск.
Не се споменава високото кръвно налягане. Пушенето на тютюн може дори да намали риска. Учените непрекъснато имат достъп до допълнителни масиви от данни. Резултатите редовно се актуализират и разширяват. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Уж обявен за издирване: Прокурорски син опитал да подпали полицай в Пернишко

Уж обявен за издирване: Прокурорски син опитал да подпали полицай в Пернишко

Васил Михайлов обаче не е задържан, а по думите на министър Дечев "примката около прокурорски син се затяга"

Кърджали под обсада: Жандармерия и полиция в мащабна акция срещу търговците на гласове

Кърджали под обсада: Жандармерия и полиция в мащабна акция срещу търговците на гласове

МВР удари финансовите центрове в областта след опити за политически натиск върху социално слаби граждани

Кабинетът предложи по-високи студентски такси от новата учебна година

Кабинетът предложи по-високи студентски такси от новата учебна година

Това стана ясно от проекта на решение, публикуван за обществено обсъждане. За докторантите в държавните университети средногодишна такса ще достигне 1130 евро.