31 Юли, 2026

Прокуратурата замръчка казуса за гражданството на Петков, в правосъдието цари блудство

Прокуратурата замръчка казуса за гражданството на Петков, в правосъдието цари блудство
Кирил Петков, снимка: БГНЕС

Който е съветвал Петков да пише лъжи в сивито си, му е скроил шапка, казусът с гражданството е тъмен нюанс в пиара му

Юлиана Методиева

В американския документален сериал „Убийствата в парка „Старвд рок“ един прокурор го притискат до стената заради погрешната му присъда. Той агресивно се отбранява. Синът му го разпитва добронамерено защо и какви обстоятелства са замъглили разума му. Представя безспорни доказателства, показващи съдебната грешка. Прокурорът обаче казва: "Правото тогава работеше по този начин. Приемаше самопризнанията за достатъчно доказателство". Дори когато са изтръгнати насила, недоумява синът му, защитаваш човека осъден на доживотен затвор заради насилствено изтръгнати "показания"? Това е положението, свива рамене отсреща прокурорът. 40 години е разликата във времето на сина, тръгнал да доказва правдата на един нещастник, и на бащата, станал причина за това нещастие. Сетих се за този сериал вчера, щом чух за оневиняването на премиера Кирил Петков. В скоби си казах - щом в САЩ мудно се усъвършенстват законите, какво ли остава за посткомунистическите страни с лошо манталитетно наследство и слаба воля за адекватни закони!

Възмутих се когато чух дамите от Районната и Специализираната прокуратурата по казуса с гражданството на Кирил Петков. Те казаха: "Безспорно е налице невярно деклариране, но само по себе си това невярно деклариране, в тази конкретика не може да обуслови наказателна отговорност". След което замръчкаха отговора защо няма да повдигнат обвинения заради лъжата му с фразата „отказът от разследване се дължи на несъвършенство в законодателството". Нещо да разбрахте? Няма как да разберете. Законът бил крив. Забравете Dura lex sed lex... Ако пък ни хрумне да променяме правото, то ще да е докато го натаманим към политическата конюнктура.

За разлика от американските трансформации в законовата рамка, развързващи ръцете на прокурори и съдии към по-справедливи присъди, в българския правен контекст цари същинско блудство. Магистрати на различни нива в йерархията са готови при най-нежния натиск от властта да преобърнат собственото си усещане за справедливост с хастара навън. И при това, да гледат в очите онзи, който ги пита "абе, защо ни правите на луди"!

Казусът с гражданството на Кирил Петков е безспорно тъмен нюанс в пиара му. Който и да го е посъветвал през май да напише лъжи в сивито си, му е скроил шапка. Публичните действия на човека имат досадния навик да остават компрометиращи следи в обществената памет. Ако правосъдието ни все някога стана окей, ще гледаме римейк на друг американски сериал „Студените досиета“.


Сподели:
Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!

Огнян Минчев: Да сезираме европейските институции - има сериозна заплаха за фалшифициране на предстоящите избори!

"Напълно изведена извън механизмите на публичния контрол според промените е и ролята на МВР в цялостния изборен процес. Радев и неговата групировка планират пълна узурпация на властта в България" 

Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"

Демерджиев обвини прокуратурата в "директен отказ от справедливост"

Без да посочва конкретни имена, вътрешният министър твърди, че МВР има данни, че председателят на местна партийна структура ръководи схема, с която ВиК-Бургас е ощетено с милиони евро

Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация

Военен самолет кацна на летището във Варна, МО не дава информация

По външни белези летателният апарат наподобява въздушен танкер за дозареждане във въздуха

Коментари (0)