7 Декември, 2025

Кралица Елизабет Втора назначи Лиз Тръс за нов премиер на Великобритания

Кралица Елизабет Втора назначи Лиз Тръс за нов премиер на Великобритания

Кралица Елизабет Втора назначи Лиз Тръс за нов премиер на Великобритания, предадоха Ройтерс и Франс прес. Това стана на церемония в замъка Балморал в Шотландия.

"Кралицата прие на аудиенция днес депутатката Елизабет Тръс и поиска от нея да състави ново правителство. Г-жа Тръс прие предложението на Нейно Величество и ѝ целуна ръцете, за да отбележи своето назначаване за министър-председател и първи лорд на Държавното съкровище", съобщи Бъкингамският дворец в комюнике. Малко преди това британската кралица прие на аудиенция Борис Джонсън, който официално подаде оставка като премиер след малко повече от три години на поста.


Вчера беше обявена победата на Лиз Тръс на вътрешните избори за лидер на управляващата Консервативна партия. Днес тя замени и като премиер Джонсън, който бе принуден да се оттегли, след като се замеси в поредица скандали. 47-годишната Тръс стана 15-ият министър-председател на Великобритания при 96-годишната кралица Елизабет Втора, която се възкачи на трона преди 70 години, отбелязва Франс прес, цитирана от БНТ. Първият премиер от дългата поредица е Уинстън Чърчил, който заема поста в периода 1951-1955 г. (за втори път след 1940-1945 г.).

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.