Необходима е промяна в пенсионната система, в противен случай тя ще рухне. Това каза в сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ икономистът Красен Станчев. По думите му увеличението на минималната пенсия през следващите 1-2 години няма да доведе до дисбаланс, но това, което вероятно ще се случи е преструктуриране или увреждане на стимулите за всички, които се осигуряват и най-вече младите хора. Поддържането на подобна пирамидална система води до недоверие в цялата система, каза още Станчев.
„За да се подобрят стимулите за съобразяване със системата, то в крайна сметка онези неща, които стимулират неплащането на осигуровки, трябва да отпаднат, а те са много. Като се започне от минималната работна заплата и се мине към процедурите за изчисляване на пенсии, които стимулират хората да дават или повече години, или да правят различни схеми, които водя до дефицити в НОИ, мине се през друго нещо, което в момента се планира. Това са работата на комисиите, които определят инвалидност и се стигне до това, което трябва да обърне системата. Тогава, когато имате високи доходи, се очаква да се оплоскости“, отбеляза той.
Реформите в пенсионната система са наложителни, но са невъзможни са реализиране, коментира още Красен Станчев. Той уточни, че никоя политическа партия няма да предприеме подобни промени, тъй като гласовете на хората в предпенсионна възраст например са много повече от тези на младите, поддържащи системата.
Още от България
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден