19 Март, 2026

Красимир Дачев: В енергетиката трябва една голяма "метла", има много за изчегъртане

Красимир Дачев: В енергетиката трябва една голяма "метла", има много за изчегъртане

Красимир Дачев

„В системата на енергетиката трябва много голяма "метла". На всяко ниво там има нещо за изчегъртване”. Това заяви за nova.bg зам.-председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Красимир Дачев в коментар по темата за високите цени на тока за бизнеса.

„Максималният товар, който достига ползването на ток, е два пъти по-малък от използвания. Не се пускат мощности, прави се изкуствен дефицит. Това, което се изнася в чужбина, е по-евтино от това, което ние плащаме. По този начин се прави поклон към чуждестранните предприемачи и те стават по-конкурентни от нас”, обясни бизнесменът.

Той подчерта, че проблемът с високата цена на тока не само засяга едрите предприемачи, но ще се отрази и на семейния бюджет на всяко домакинство.

„Нас никой не ни жали. Но като спра завод, оставям хора без работа. А при мен работят цели семейства. Ако продължава така, ще задръстим Терминал 2. Политиците ще разберат, че сегашната криза, в която си играят на стражари и апаши, ще им се стори като детска игра, ако ние започнем да спираме и изкараме хората. Подобно нещо в този момент ще взриви държавата”, категоричен е Дачев.

Бизнесменът каза, че три от неговите заводи вече са преустановили работа временно.

„Тук не става въпрос за нещо невинно и мимолетно. Тъпана го бием от няколко години. Но сега, тъй като е безвремие, това се използва. Ние сме най-бедната държава с най-скъпия ток. Това потвърждава правилото, че най-бедните плащат най-скъпо”, каза още Дачев.
Сподели:

Коментари (0)

Министър Трайков обяви "оптимистични данни" от работата на "Балкански поток"

Министър Трайков обяви "оптимистични данни" от работата на "Балкански поток"

Разходите по експлоатацията на инфраструктурата са в размер на 9,8 млн. лв., срещу 560 млн. лева печалба

Петролът „Брент" с нов скок, а Федералният резерв вдигна прогнозната инфлация

Петролът „Брент" с нов скок, а Федералният резерв вдигна прогнозната инфлация

В центъра на събитията е катарският LNG хъб Рас Лафан - най-големият в света - ударен 2 пъти в рамките на часове от ирански ракети. „Катар Енерджи" съобщи за „обширни" щети по няколко съоръжения.

Войната не спира трафика: десетки танкери минават през Ормуз

Войната не спира трафика: десетки танкери минават през Ормуз

Иран изнася милиони барели петрол въпреки блокадата на Ормуз. Данни показват ограничен, но активен трафик, който влияе върху глобалните цени на енергията, както и върху финансиране на иранската военна машина