20 Май, 2026

Красимир Ципов: Президентът трябваше да каже къде вижда условия за служебно правителство

Красимир Ципов: Президентът трябваше да каже къде вижда условия за служебно правителство

Днешното заявление от страна на президента Румен Радев е контрапродуктивно. Това заяви в предаването "Още от деня" бившият вътрешен министър и настоящ зам.-председател на ПГ на ГЕРБ Красимир Ципов. По думите му, такова създаване на ескалация не води до спазване на принципа на взаимодействие между властите. Дали премиерът знае какво прави ДАНС - отговорът е в нормативните актове, където съвсем ясно е разписано какви фунции има премиерът спрямо ДАНС, категоричен е Ципов.

Съвсем ясно в Закона за СРС е разписано, че искането идва от конкретен орган, разрешава се от съда и се прилага от Агенция за национална сигурност. По логиката на президента би следвало да се зададе и въпрос дали по време на служебното правителство, което той назначава, знае за всяко едно действие и дали ръководителите му докладват ежедневно.
Ципов коментира и дали според него има условия за служебен кабинет, както посочи държавният глава.

" Може би президентът трябваше да каже къде вижда условия за служебно правителство. Аз не смятам, че в момента има такива. С всяко едно действие правителството и конкретно премиерът, показват че се грижат за икономическия растеж, финансова стабилност, растеж на доходите, най-ниски нива на безработица за последните 15 години. Това ли са условията?
Чухме и една своеобразна заплаха - че служебното правителство едва ли не ще разкрие всичко, случило се през последните години. А това правителство се назначава с една цел - да произведе избори", допълни Ципов.

Той коментира и шестте въоръжени грабежа, случили се у нас само за една седмица, като според него системата на МВР взаимодейства с прокуратурата и е последователна в своите действия.

Статистиката показва спад за някои престъпления през последните години, особено телефонните измами, твърди той.

Според Ципов, няма връзка в серията въоръжени грабежи и предстои още работа по разследването. Смятам, че ще има резултат от всички специализирани акции през последните дни, допълни той.

Сподели:

Коментари (0)

Димитър Ганев: Управляващите рискуват да обединят опозицията срещу себе си с налагането на ограничения

Димитър Ганев: Управляващите рискуват да обединят опозицията срещу себе си с налагането на ограничения

Той припомни, че при силни мнозинства в българската политика винаги се появяват обвинения в авторитаризъм

Времето днес: Бури, градушки и силен вятър в голяма част от България

Времето днес: Бури, градушки и силен вятър в голяма част от България

20 май ще донесе нестабилна атмосфера с валежи, гръмотевици и силен северозападен вятър. По Черноморието и в планините се очакват краткотрайни, но интензивни превалявания.

ДПС отбеляза 37 години от майските събития при т. нар. “Възродителен процес“ в Джебел

ДПС отбеляза 37 години от майските събития при т. нар. “Възродителен процес“ в Джебел

Тогава градът става център на протестите срещу насилствената смяна на имената