Предложението за оттеглянето на кандидатурата дойде от моя страна. Нашите очаквания бяха, че ще има повече от един кандидат и че ще се спази процедурата за консултации. Това обясни в студиото на Нова ТВ Красимир Ципов, който беше издигнат като единствен кандидат за председател на ЦИК, но в последствие кандидатурата му беше оттеглена от ГЕРБ.
Смятам, че ако бях останал кандидат за председател на ЦИК, това щеше да създаде ситуация, в която ежедневно да получаваме абсурдни нападки заради това, че съм представител на ГЕРБ. Такива бяха заявени още на консултациите при президента, като тази на Мая Манолова, че съм бил зам.-министър на външните работи, но сегашната кандидатка е била зам.-министър на отбраната, аргументира се Ципов.
"Не смятам, че е удачно да създавам предпоставки за съмнения по отношение на работата на този орган, той е изключително важен. С новите поправки ЦИК ще бъде изправена пред сериозни предизвикателства", добави Красимир Ципов.
Той обясни, че е приел да бъде номиниран за председател на ЦИК поради това, че е очаквал да има конкуренция. Всички останали политически сили не определиха такъв кандидат за председател. Очаквал е да има поне номинацията на Камелия Нейкова, поне такива слухове имало, за да има конкуренция, но това не се е случило, каза още Ципов.
Красимир Ципов коментира и проблема с машините, които се оказа, че все още не са собственост на държавата.
"Процедурата за закупуване на машините започна декември и завърши февруари, сега имаме 2 месеца да се сертифицират. Надявам се да да се справим. Трябва да вземем колективно решение", посочи Ципов.
"Ако искахме да покажем приемственост, след като се реши да се разпусне сегашния състав на ЦИК можеше да се обърнем с апел да се подготви документация кои проблеми трябва да бъдат решени спешно", каза още той и уточни, че лично той не мисли, че с една машина могат да гласуват повече от 250- 300 човека.
Запитан дали Ангелов и Илчовски са пример за това как изглежда българският бизнес елит, Ципов бе лаконичен.Не мога да ви отговоря дали така изглежда бизнес елита у нас. Но това, което се случва в Комисията на Манолова е показателно за безславното съществуване на 45-ото Народно събрание.
Още от България
БЗНС осъди опитите България да бъде превърната в център на омраза срещу украинския народ
"За да успее властта на Радев да се представи като миротворец във външнополитически план, към българското общество са насочени множество координирани и очевидно добре финансирани стратегии за формиране на негативни нагласи срещу Украйна", пише в декларацията
Димитър Стоянов отива в Кипър за среща на министрите на отбраната в ЕС
Във фокуса на дискусиите ще бъдат инициативите и механизмите на ЕС в подкрепа на Украйна, свободата на корабоплаване и ролята на военноморските операции
Анонимка на путинисти иска изгонването на украинския посланик, насажда омраза и нетърпимост към украинци и справедливата им кауза
Хибридната кампания се раздухва от псевдопатриотичната фейсбук страница „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“, няма факти за нарушаване на дипломатическите правила и норми от Украинското посолство