14 Март, 2026

Красимир Вълчев: Предучилищното образование ще стане задължително за 4-годишните, за да пресечем неграмотността

Красимир Вълчев: Предучилищното образование ще стане задължително за 4-годишните, за да пресечем неграмотността

Анализирахме бюджета. Вероятно ще съберем пари за ноемврийските заплати и по-голямата част от декемврийските на преподавателите от Художествената академия, заяви министърът на образованието Красимир Вълчев в "Още от деня" на БНТ.

Стечение на няколко негативни фактора са довели до кризата в Националната художествена академия (НХА), както и неправилното управление на бюджета. Ректорът пое отговорност и подаде оставка. Със сигурност не можем да говорим за незаконосъобразни действия. Става въпрос за лошо финансово управление и липса на яснота какво са направили с бюджета си

Той коментира и тема, че предучилищното образование ще стане задължително и за 4-годишните. "България ще бъде добро място за живеене, ако запазим икономическия ръст. Това ще стане само, ако имаме специалисти. Всичко това стои зад предложението 4-годишните да получават задължително предучилищно образование. Точно в този период се развиват всички умения на децата. Този период е ключов за социалното включване и развитие на децата. Трябва да пресечем неграмотността. Това е залегнало в нашата управленска програма и ние я изпълняваме. Тук става въпрос за децата от семейства с ниско образование. Прочуване показва, че неграмотността сред деца на 4-5-годишна възраст от такива семейства е над 70%. В момента също има санкции за родители, които не пускат децата си в предучилищното образование. Те са между 50-100 лева, но събираемостта им е около 3%. По-голяма санкция ще е спирането на социалните помощи. 90-95 % от децата на семействата със средно и висше образование са обхванати в предучилищното обучение. Пак ще повторя, че необхванатите деца са основно от семейства с ниско образование. Това се отразява на самите деца и те автоматично отпадат от образователната система още в начален етап", разкри министър Вълчев.

Сподели:

Коментари (0)

 Борисов: За ПП-ДБ съдебната реформа е да си сложат свой главен прокурор

Борисов: За ПП-ДБ съдебната реформа е да си сложат свой главен прокурор

„Ние бяхме в сглобка. Имахме 160 и кусур депутати.  Защо тогава не го направихме? Защото Сарафов не ги закачаше."

Докога Европа ще търпи путиноиди, прокарващи интересите на нейните врагове?

Докога Европа ще търпи путиноиди, прокарващи интересите на нейните врагове?

Слушайте, предатели, диктатори, четирихилядници и малоумници - прекалено много се разпасахте и е време да бъдете отстранени от пространството на общото европейско благо

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

Петър Москов: България да поиска от ЕС незабавно преразглеждане на Зелената сделка

"Войната в Иран доведе до шоково поскъпване на петрола и газа и изправя Европа и България пред заплахата от инфлация, остра икономическа криза и загуба на конкурентноспособност, и обедняване на гражданите, и социално напрежение"