6 Декември, 2025

Красимир Вълчев: НИМХ минава към Министерството на образованието

Красимир Вълчев: НИМХ минава към Министерството на образованието

Красимир Вълчев

Най-трудната задача за образователната система е, че трябва да подготви деца за пазара на труда и през 2050 г. , заяви министърът

От 1 януари другата година НИМХ ще бъде изведен от структурата на БАН и ще бъде зачислен към Министерството на образованието, съобщи пред БНТ министърът на образованието Красимир Вълчев.

По повод началото на учебната година той коментира, че все повече децата използват електронни източници. "Ще имаме във всички обществени сфери в следващите години недостиг на специалисти. Още отсега трябва да предприемем действия. Най-големият недостиг ще бъде след 10 години", припомни той.

"Заплащането трябва да бъде по-високо от средната заплата в страната. 18-годишният млад човек знае, че светът е голям и миграцията е голяма", допълни министърът.

"Най-трудната задача за образователната система е, че трябва да подготви деца за пазара на труда и през 2050 г. Ще трябва да се програмира във всички сфери. Няма да има сфера, която да не бъде засегната от информационните технологии, затова въвеждаме в 3-ти клас компютърно моделиране. По-нататък в другите класове увеличаваме паралелките за информационни науки", обясни Вълчев.
Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Премиерът Росен Желязков и управителят на БНБ се увериха на място, че Монетният двор на банката работи на изключително високо ниво и е въведен 24-часов производствен процес.

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.