21 Декември, 2025

Край на бягството: Закопчаха корумпиран топчиновник от Киев

Край на бягството: Закопчаха корумпиран топчиновник от Киев

Олег Гладковски, снимка: Униан

Олег Гладковски бе обвинен в злоупотреба с власт, причинила щети на държавата в размер на над 17 млн. гривни

Бившият първи заместник-секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана ( НАБУ) Олег Гладковски е задържан в Испания. Според Специализираната прокуратура за борба с корупцията, арестът е бил извършен днес, 14 май.

Бившият първи заместник-секретар на Съвета за национална сигурност и отбрана, обвинен по делото на Прокуратурата (САП) и НАБУ в причиняване на щети на държавата в общ размер на 17,44 милиона гривни, е задържан от местните служители на реда.

Отбелязва се, че в момента се решава въпросът за екстрадицията на лицето в Украйна.

От обвинението припомниха, че по време на досъдебното разследване е установено, че бившият служител на Съвета за национална сигурност и отбрана е използвал предоставената му власт и служебно положение в противоречие с интересите на службата, за да получи неправомерна облага за структурата, в която той и негови близки лица имат дялово участие, а именно ПАО „Автомобилна компания Богдан Моторс“.

През октомври 2019 г. лице е уведомено, че има съмнения за извършване на престъпление по чл. 2 на чл. 364 от Наказателния кодекс на Украйна. И на 2 юли 2021 г. обвинителният акт по делото е изпратен на ВАКС за разглеждане по същество.

САП отбеляза, че през ноември 2023 г. въпросният обвиняем е напуснал Украйна. През април 2024 г. съдебният състав на Висшия антикорупционен съд уважи искането от прокурора от САП и го обяви за издирване. САП не посочва името на задържаното лице, но е вероятно да става дума за Олег Гладковски.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

САЩ с предложение за нов формат на преговорите между Украйна и Русия

Зеленски каза, че Украйна ще подкрепи такъв формат ако той позволи размяна на военнопленници или открие пътя за разговори на лидерско равнище. На този фон в Маями пристигна руска делегация.

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Принц Уилям прие да е патрон на военна благотворителна организация

Асоциацията на Специалните въздушни служби SASRA е благотворителна организация, работеща в подкрепа на настоящи и бивши военнослужещи от подразделението

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Руският вариант няма да мине: Зеленски посочи справедливия сценарий за териториите

Що се отнася до териториалния въпрос, единственият възможен справедлив вариант днес е да „останем там, където сме“, каза украинският президент