3 Юли, 2026

Край на изборния ден в Унгария - Европа е в очакване на резултата

Снимка: EPA/BGNES

Още към 17:00 ч. местно време активността достигна 74,23%, или 5 587 935 гласували

Изборният ден на парламентарния вот в Унгария приключи в 19:00 ч. местно време (20:00 ч. българско) - 2 часа преди края си този ден влезе в историята с рекордна избирателна активност.

Към 18:30 ч. местно време (19:30 ч. българско) участие в изборите бяха взели 77,80% от избирателите. Така вотът подобри досегашния абсолютен рекорд по активност в страната от 73,5%, отчетен през 2002 г.

Още към 17:00 ч. местно време активността достигна 74,23%, или 5 587 935 гласували, с което предишният рекорд беше надминат още преди затварянето на секциите.

Вотът се следеше с изключително внимание, тъй като се смята за най-оспорвания от идването на Виктор Орбан на власт. Управляващата ФИДЕС се изправи срещу „Тиса“ на Петер Мадяр, която водеше със значителна разлика в последните социологически проучвания.

Още в хода на гласуването пред много секции в страната се извиха дълги опашки. Последователно през деня бяха отчетени рекордни нива на участие: 16,89% към 9:00 ч., 37,98% към 11:00 ч., 54,14% към 13:00 ч., 66,01% към 15:00 ч. и 74,23% към 17:00 ч. местно време.

След като гласува, Орбан заяви, че е „тук, за да спечели“, а по-късно написа, че мирът и сигурността на Унгария може да зависят и от един глас. От своя страна Мадяр обяви, че управлението на Орбан е в „последните си часове“ и призова избирателите да гласуват, защото „всеки глас има значение“.

Очаква се ясна картина на резултатите да започне да се очертава по-късно тази вечер, след началото на преброяването. /БГНЕС

Сподели:
Във Великобритания откриха изгубен екземпляр на Декларацията за независимост на САЩ след близо 250 години

Във Великобритания откриха изгубен екземпляр на Декларацията за независимост на САЩ след близо 250 години

Архивистите са открили и заповедта, разрешаваща бойните операции на кораба Dalton. Документът е подписан от тогавашния председател на Континенталния конгрес Джон Хенкок

Един от най-големите руски нефтопреработвателни заводи спря работа след украинска атака

Един от най-големите руски нефтопреработвателни заводи спря работа след украинска атака

Отбелязва се, че НОРСИ е четвъртият по мощност нефтопреработвателен завод в Русия и вторият по производство на бензин

The Telegraph: Путин може да предприеме рискован ход срещу НАТО, ако изпадне в безизходица

The Telegraph: Путин може да предприеме рискован ход срещу НАТО, ако изпадне в безизходица

Експертите определят подобен сценарий като „хоризонтална ескалация“ – съзнателен опит агресорът да въвлече в конфликта още една държава.

Коментари (0)