Центристките кандидати Крин Антонеску и Никушор Дан са в оспорвана битка за второто място, като всеки от тях събира между 21–23% от гласовете
Крайнодесният кандидат Джордже Симион води на първия тур на президентските избори в Румъния. Това показват резултатите на екзитполовете, предава Reuters.
Симион, лидер на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (AUR), получи около 30–33% от гласовете на гражданите. Центристките кандидати Крин Антонеску и Никушор Дан са в оспорвана битка за второто място, като всеки от тях събира между 21–23% от гласовете.
Първият тур беше повторение на изборите от ноември 2024 г., които бяха анулирани поради твърдения за руска намеса в полза на вече дисквалифицирания крайнодесен кандидат Калин Георгеску. Новите избори отчетоха избирателна активност от 50.6%, с особено високо участие на румънската диаспора, особено в Испания, Италия и Германия.
Втори тур ще се проведе на 18 май 2025 г. Ако текущите тенденции се запазят, Симион ще се изправи срещу Антонеску или Дан в решителния вот. Изходът от тези избори се счита за ключов за геополитическото бъдеще на Румъния, тъй като евроскептичните и националистически позиции на Симион могат да повлияят на позиционирането на страната в рамките на Европейския съюз и НАТО.
Още от Свят
Брентът поскъпна до 100 долара за барел заради нови атаки в Червено море
Поскъпването се дължи на опасенията, че конфликтът в Близкия изток ще засегне още един ключов маршрут за транспортиране на петрол, съобщава The Wall Street Journal
Известна MAGA блогърка: Събуденият Райх! Путин атакува с дрон самия Иисус Христос
Лумър разказва за атаката от 15 юни, когато руски дрон „Шахед“ удари комплекса на Киево-Печерската лавра. Тя е сред най-популярните представители на движението Make America Great Again
Гърция подготвя сделка с Израел за ПВО отбрана за 3 млрд. евро
Сред одобрените проекти е интегрираната система за противовъздушна отбрана „Щитът на Ахил“, включваща многослойна защита срещу въздушни цели, балистични ракети и дронове