Поводът за мащабни чистки във въоръжените сили на Русия е бунтът на ЧВК “Вагнер”
Руският президент Владимир Путин сменя командващите на руската армия в Украйна в опит да преобърне ситуацията на фронта. Това става ясно от съобщения на руските военни кореспонденти и Z-пропагандисти. Поводът за мащабни чистки във въоръжените сили на Русия е бунтът на ЧВК “Вагнер”.
От пряко ръководство на руската армия е отстранен шефът на руския Генщаб Валерий Герасимов, предаде Nexta. Функциите му е поел генерал-полковник Михаил Теплински, който преди година зае поста командващ ВДВ, а през април стана заместник-командващ групировката в Украйна.
67-годишният Герасимов, възпитаник на Казанското висше танково командно училище, формално запазва поста началник на Генералния щаб, но „няма нищо общо с военните действия“, пише влиятелният Телеграм канал Рибар. Информацията, че Теплински де факто ръководи операцията вместо Герасимов в събота, 8 юли, беше потвърдена от Romanov Light.
От началото на войната Путин поне четири пъти сменя командващия на армията в Украйна.
От април миналата година руската група се ръководи от Александър Дворников, два месеца по-късно той беше заменен от Генадий Жидко, който беше уволнен през октомври, малко след отстъплението от Харковска област. Сергей Суровикин, който беше назначен на негово място, се отличи с масирани ракетни удари по енергийната инфраструктура и издържа до януари тази година. Тогава Герасимов зае мястото му, който сега отстъпва на Теплински.
Още от Свят
Мелони: Трябва да засилим европейския компонент в НАТО
Тя призова и за изграждане на стабилна европейска отбранителна индустриална база
Мерц към Москва: Украйна остава силна, а европейската подкрепа не отслабва
„Федералното правителство предлага като европейски съюзници в НАТО да поемем силен финансов ангажимент към Киев"
Рубио: Няма държава, която да подкрепя Иран за въвеждане на такси за преминаване през Ормузкия проток