27 Август, 2026

Кремъл май ще размисли за договора Нов СТАРТ

Кремъл май ще размисли за договора Нов СТАРТ
Владимир Путин

След "позитивно изказване" на Джейк Съливан в Москва отново заговориха за нова форма на диалог с Вашингтон

Кремъл определи като "важно и позитивно" изявлението на съветника по национална сигурност на Белия дом Джейк Съливан, че САЩ са готови да обсъдят с Русия въпроса за контрола на ядрените оръжия без предварителни условия, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

В петък Съливан каза, че САЩ ще се придържат към ограниченията за ядрените оръжия, определени в договора Нов СТАРТ, до изтичането на срока му през 2026 година. Това е последното споразумение между Москва и Вашингтон в тази област.

През февруари президентът Владимир Путин обаче преустанови участието на Русия в договора. "Това е важно и позитивно изявление от страна на г-н Съливан. Разбира се ние разчитаме, че то ще бъде потвърдено де факто чрез предприемането на стъпки по дипломатически канали. И след това ще може да се разгледат възможни форми на диалог", каза днес Дмитрий Песков.

Договорът Нов СТАРТ беше подписан през 2010 г. от президентите Барак Обама и Дмитрий Медведев. Според условията на споразумението Москва и Вашингтон имат право да разполагат с не повече от 1550 стратегически ядрени бойни глави и със 700 ракети с наземно и подводно базиране и бомбардировачи.
Сподели:
Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя

Reuters: Още една рафинерия на "Лукойл" е поразена днес - всички основни заводи на компанията вече са извън строя

Ударите с дронове са повредили няколко технологични агрегата и други конструкции в рафинерията „Лукойл-Нижегороднефтеоргсинтез“

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Опустошителни наводнения в Непал: Загинаха над 100 души, 400 туристи са в неизвестност

Стихията отнесе цели села, пътища и мостове - ЕС активира системата си за сателитно наблюдение, за да подпомогне спасителните операции

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

Науседа: Литва знаеше за визитата на Ратклиф в Москва

"Ние бяхме известени от нашите партньори, че информация за срещата, за нейните цели и за дневния ѝ ред ще ни бъде предоставена без забавяне, тоест, на практика следващата седмица"

Коментари (0)