5 Декември, 2025

Кремъл оглушително мълчи ще има ли среща Путин-Зеленски в Истанбул

Кремъл оглушително мълчи ще има ли среща Путин-Зеленски в Истанбул

Дмитрий Песков, снимка: архив

Наблюдатели коментират, че отказът на Путин да участва лично в срещата в Истанбул би бил още едно доказателство за стратегията на Кремъл да печели време чрез преговори, които не водят до реален резултат

Кремъл отказва категоричен отговор на директния призив на украинския президент Володимир Зеленски към Владимир Путин за лична среща в Истанбул на 15 май. Въпреки че това би могла да бъде първата реална стъпка към прекратяване на войната, Москва предпочита да се прикрие зад общи формулировки и да запази мълчание относно евентуалното присъствие на руския лидер на преговорите.

„Руската страна продължава да се подготвя за преговорите, насрочени за 15 май. Това е всичко, което можем да кажем в този момент. Не възнамеряваме да коментираме повече по този въпрос“, заяви лаконично говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

Отказът да се потвърди или отрече присъствието на Путин поражда съмнения дали Москва изобщо търси дипломатическо решение на конфликта. Същевременно Украйна подчертава, че ще настоява за пряк диалог на най-високо равнище, включително върху ключови теми като изтегляне на руските войски, сигурност, възстановяване и гаранции за мир.

Очакваната среща в Истанбул се организира под егидата на Турция, която от началото на войната се позиционира като посредник между двете страни. Президентът Реджеп Тайип Ердоган нееднократно е подчертавал, че диалогът лице в лице между Зеленски и Путин е „единственият реален път към деескалация“. Засега обаче само украинската страна показва ясна готовност.

Припомняме, че последните преки контакти между представители на Киев и Москва се провалиха именно заради липсата на воля от страна на Кремъл. Русия упорито отказва да признае собствената си отговорност за инвазията и продължава да поставя нереалистични условия, включително за териториални отстъпки.

Наблюдатели коментират, че отказът на Путин да участва лично в срещата в Истанбул би бил още едно доказателство за стратегията на Кремъл да печели време чрез преговори, които не водят до реален резултат. В същото време обстрелите в Източна и Южна Украйна продължават с пълна сила.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Тръмп: Войната в Украйна ще приключи

Той отбеляза, че в момента се търси вариант за урегулиране между Русия и Украйна. „Търсим още един вариант за уреждане между Русия и Украйна, ако е възможно."

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите