27 Август, 2026

Кремъл поставя капан за Киев: Путин „готов“ за среща със Зеленски, но само при свои условия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Формулировката на Москва звучи като дипломатически жест, но в същността си отразява добре позната стратегия на Кремъл – преговори да има, но само при условия, вече предварително зададени от Русия

Изявлението на Дмитрий Песков, че Владимир Путин е готов да се срещне с Володимир Зеленски единствено на етап „финализиране на договорености“, на практика поставя ново условие, което още повече отдалечава реалните мирни преговори. Формулировката, представена чрез руските държавни агенции, включително ТАСС, звучи като дипломатически жест, но в същността си отразява добре позната стратегия на Кремъл – преговори да има, но само при условия, вече предварително зададени от Москва.

Според Песков срещата трябва да бъде „продуктивна“ и да се проведе едва когато има готовност за подписване на споразумение. Това обаче повдига ключов въпрос: как могат да бъдат постигнати такива договорености без реален политически диалог между двете страни? Киев неведнъж е заявявал, че не приема ултиматуми, особено такива, които на практика легитимират териториални загуби след руската инвазия в Украйна.

Критиците на Кремъл виждат в тази позиция не желание за мир, а опит да се фиксират резултатите от войната чрез дипломатически натиск. От началото на конфликта Русия последователно настоява за условия, които включват признание на анексирани територии – нещо, което е неприемливо както за Киев, така и за голяма част от международната общност.

В този контекст готовността на Путин за среща „по всяко време“ в Москва изглежда по-скоро символична, отколкото практическа. Реалният проблем остава липсата на компромисна рамка, в която двете страни да водят преговори на равнопоставена основа. Докато Кремъл поставя крайни условия още преди началото на разговорите, перспективата за дипломатическо решение остава минимална.

Междувременно войната продължава да изтощава не само Украйна, но и цяла Европа – икономически, енергийно и политически. Въпреки периодичните сигнали за диалог, действията на Москва подсказват, че Кремъл не бърза да прекрати конфликта, а по-скоро се стреми да го използва като инструмент за геополитическо влияние.

Сподели:
Кралят на Норвегия Харалд V е в изключително тежко състояние

Кралят на Норвегия Харалд V е в изключително тежко състояние

Заболяването се характеризира с необичайно бързо рушене на червените кръвни клетки. По-рано тази година – през февруари, Харалд V се намираше в болница на испанския остров Тенерифе.

Федоров със стряскащо изявление: Украйна бавно губи войната?

Федоров със стряскащо изявление: Украйна бавно губи войната?

Киев разполага с прозорец от няколко месеца, за да вземе ключовите решения, необходими за обръщане на хода на събитията в своя полза

Кола се вряза в хора пред бар във Франция, загинаха двама, 7 са в критично състояние

Кола се вряза в хора пред бар във Франция, загинаха двама, 7 са в критично състояние

26-годишният шофьор от руски произход е задържан след инцидента вчера вечерта, на 26 август

Коментари (0)