19 Януари, 2026

Кремъл предупреди САЩ да се въздържа от военна намеса във Венецуела

Кремъл предупреди САЩ да се въздържа от военна намеса във Венецуела

Приятелско ръкостискане на Путин с Мадуро

Военна намеса на Съединените щати след решението на шефа на парламента да се самообяви за президент би предизвикала катастрофални последици във Венецуела. Това предупреждение отправи заместник-министърът на вътрешните работи на Русия Сергей Рябков, предаде "Интерфакс".

"Предупреждаваме. Считаме, че това би било катастрофален сценарий, който ще разтресе изоснови този модел на развитие, който наблюдаваме в региона на Латинска Америка", казва Рябков в интервю за сп. "Международен живот" в отговор на въпрос възможна ли е американска военна намеса.

Позицията на Русия последва думите на американския президент Доналд Тръмп, че в момента всички възможности са на масата. Държавният секретар Майк Помпео пък призова армията на Венецуела да се намеси в подкрепа на демокрацията (чийто представител според САЩ в момента е обявилият се за президент Хуан Гуайдо). Венецуелското министерство на отбраната обаче обяви, че застава зад Мадуро и няма да признае Гуайдо.

"Един от концептуалните елементи на самовъзприемане, самоидентификация на тези много братски близки страни в обширен регион в Латинска Америка е единството в многообразието", каза Рябков. Малко след него прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков каза, че Венецуела все още не е искала помощ от Русия за справяне със ситуацията.

Песков също така обвини САЩ, че чрез събитията от последните дни се опитват да "завземат властта" във Венецуела.

Парламентът, оглавяван от Гуайдо, прие миналата седмица резолюция, с която счита Мадуро за узурпатор. Върховният съд на Венецуела обаче обяви Гуадйо и останалите в ръководството за нелегитимни представители на венецуелските депутати. Според правозащитни организации най-малко 16 души са загинали при вчерашните протести, последвали решението на Гуайдо.

Сподели:

Коментари (0)

Единият извършител на въоръжения грабеж в Ихтиман е бил служител на охранителната фирма

Единият извършител на въоръжения грабеж в Ихтиман е бил служител на охранителната фирма

Отнетите средства са около 235 хиляди евро. Двамата нападатели са използвали оръжия - пистолет и автомат, при грабежа са отнели пистолетите на охранителите, като след това ги захвърлили

Ирак обяви цялостно изтегляне на силите на САЩ от територията си

Ирак обяви цялостно изтегляне на силите на САЩ от територията си

Министерството на отбраната на Ирак посочи, че последният контингент американски военни съветници е напуснал военновъздушната база „Ал Асад“ в провинция Анбар в западната част на страната, където американски сили бяха разположени повече от 2 десетилетия

Раждаемостта в Китай рязко спада: Удари абсолютен минимум от 1949 г. насам

Раждаемостта в Китай рязко спада: Удари абсолютен минимум от 1949 г. насам

Миналата година са регистрирани едва 7,92 милиона раждания, съобщават китайски официални лица, което представлява 5,63 раждания на 1000 души