30 Декември, 2025

Кремъл притиска "Хамас" да освободи заложниците в Газа

Кремъл притиска "Хамас" да освободи заложниците в Газа

Русия е приела делегация на въоръжената групировка "Хамас" и я е призовала да освободи заложниците, държани в ивицата Газа, сред които и трима руски граждани, съобщават "Ройтерс"и news.bg.

Руското външно министерство посочва, че заместник-министърът Михаил Богданов се е срещнал с члена на Политбюро на "Хамас" Абу Марзук.

"По време на разговора фокусът беше върху продължаващата конфронтация в зоната на палестинско-израелския конфликт, на фона на който хуманитарната криза в ивицата Газа достигна катастрофални размери", съобщиха от външното министерство.

"Руската страна подчерта необходимостта от бързо освобождаване на цивилни, заловени по време на атаките от 7 октомври 2023 г. и задържани от палестински фракции, включително трима руски граждани - А. Козлов, А. Лобанов и А. Труфанов", допълниха от ведомството.

От руското МВнР отбелязаха, че "делегацията на "Хамас" оценява дипломатическите усилия на Русия, както и официалната хуманитарна помощ, предоставена на палестинския народ в ивицата Газа", съобщава ТАСС.

Делегацията е подчертала, че "престъпните действия на окупационните власти срещу палестинците представляват сериозна заплаха за международния мир и сигурност". Представителите на движението "препотвърдиха правото на палестинския народ на свобода и завръщане по домовете си, както и съпротива срещу незаконната окупация с всички налични средства".
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

Тръмп е "много ядосан" - Путин лично му се е оплакал от "украинска атака" срещу резиденцията Валдай

"Едно е да си да си нападателен - защото те са нападателни. Друго е да атакуваш дома му.“

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

САЩ са готови да атакуват Иран, ако възобнови ядрената си програма

„Чувам, че Иран се опитва да изгради (ядрения си потенциал) отново и ако това е така, ще трябва да ги спрем. Ще ги спрем. Ще ги пребием до смърт."

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Израел ще използва новите лазерни ПВО системи "Железен лъч" и във въздуха

Президентът Ицхак Херцог заяви, че системата "Железен лъч" е предвестник на "фундаментална промяна във военното дело – както в отбраната, така и в нападението“.