10 Април, 2026

Кремъл се извърта: Русия не въвежда ограничения на корабоплаването през Керченския проток

Кремъл се извърта: Русия не въвежда ограничения на корабоплаването през Керченския проток

Това е обичайна световна практика и тук няма нищо извънредно, поясни Дмитрий Песков

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков опроверга твърденията на украинския министър на инфраструктурата Володимир Омелян, че Русия е въвела ограничения на корабоплаването през Керченския проток и е блокирала украинските пристанища на Азовско море, предаде ТАСС, цитиран от БТА. 
Твърденията на украинския министър "не съответстват на действителността", каза Песков на пресбрифинг в Москва. Той обясни, че съществува определен ред за техническо уведомяване на пристанищната администрация в Керч за преминаване на кораби през Керч-Еникалския канал и в редица случаи заради гарантиране на безопасността на навигацията с оглед на климатичните условия се взима решение за спиране на навигацията. 
"Преди два дни движението там бе спряно заради бурния вятър и много силното течение, което създаваше опасност за корабоплаването, но след като времето се нормализира, всичко беше възобновено. Това е обичайна световна практика и тук няма нищо извънредно", поясни Песков. 
Според говорителя на Кремъл изявлението на украинския президент Петро Порошенко, че Русия има планове да прокара сухоземен "коридор" от Донбас към Крим, е абсурдно. Той го определи като "пореден опит да се провокира напрежение". 
Сподели:

Коментари (0)

Путин обяви Великденско примирие в Украйна

Путин обяви Великденско примирие в Украйна

То ще започне в 16:00 часа на 11 април и ще продължи до края на деня на 12 април

Марко Рубио благодари на  България за подкрепата в разговор с Гюров

Марко Рубио благодари на България за подкрепата в разговор с Гюров

В областта на ядрената енергетика двамата поставиха фокус върху необходимостта от осигуряване на доставки на ядрено гориво от алтернативни източници. 

Мерц: Германското правителство се опитва да възобнови директните разговори с Техеран

Мерц: Германското правителство се опитва да възобнови директните разговори с Техеран

Германският канцлер Фридрих Мерц обяви възобновяване на диалога с Иран и предупреди, че военните действия на Израел в Ливан могат да провалят мирните преговори със САЩ. Германия е готова да се включи в мисия за сигурност в Ормузкия проток.