31 Януари, 2026

Кремъл скри Черноморския си флот, Стрилецкият залив днес приютява само влекачи

Кремъл скри Черноморския си флот, Стрилецкият залив днес приютява само влекачи

илюстративна снимка: архив

Украински партизани твърдят, че заливът практически е празен, използват го предимно за ремонтни дейности и отбранителни учения

Стрилецкият залив в окупирания Севастопол, някога ключова база за руските военни кораби в Крим, сега е почти празен и се използва предимно за акостиране на влекачи и малки патрулни кораби, съобщи партизанската група „Атеш“ на 8 юли, цитирана от Kyev Indipendent.

Според групата, Русия сега използва залива главно за ремонтни дейности и редки противосаботажни отбранителни учения, след като е изтеглила повечето големи кораби от района.

„Напоследък заливът е практически празен... Отсъствието на бойни кораби на окупационния флот в Севастопол става все по-очевидна. Стрилецкият залив, в който преди се намираха голям брой бойни кораби, сега е бездействащ“, казват от "Атеш".

Останалите бойни подразделения периодично се ротират и преразпределят в очевиден опит да избегнат откриването им от украинското разузнаване.

„Всеки обект е под контрол — нито един кораб няма да остане незабелязан“, казат партизаните, добавяйки, че всички движения на корабите се проследяват и споделят с украинските въоръжени сили.

Севастопол служи като база на руския Черноморски флот след незаконното анексиране на Крим през 2014 г. Многократните украински атаки с военноморски дронове , ракети и далекобойни дронове принудиха Кремъл да намали военноморското си присъствие в окупирания Крим.

Украйна унищожи няколко руски кораба, включително десантния кораб „Цезар Куников“ , патрулния кораб „Сергей Котов“, ракетната корвета „Ивановец“ и множество високоскоростни десантни кораби.

Намаляващото руско присъствие в Севастопол идва на фона на засилване на атаките с дронове срещу други обекти на Черноморския флот на Украйна. На 6 юли дронове удариха съоръженията на флота в Новоросийск, Краснодарски край, ключово пристанище на изток от Крим през Керченския проток.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

В САЩ продължава публикуването на досието Епстийн - още 3 милиона страници

Броят на документите, подлежащи на преглед, е нараснал до около шест милиона.

Радев за дължимия милион на ден по сделката с  "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Радев за дължимия милион на ден по сделката с "Боташ": А, вие на това казвате загуби!

Според него договорът с „Боташ“ гарантира „топлината за всеки български дом“ и работата на българската индустрия. 

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

Радев: Реалността казва, че Крим е руски, а Европа не оцени обстоятелствата

По думите му, войната е не толкова предизвикателство към отбранителните ни способности, а към способностите ни да „оценяваме реалистично“ обстоятелствата.