7 Юли, 2026

Кремъл стяга редиците в Крим - превъоръжава руския контингент

Кремъл стяга редиците в Крим - превъоръжава руския контингент

Руският контингент в анексирания полуостров Крим се превъоръжава. Това стана ясно от изявление на постоянния представител на Русия в НАТО Александър Грушко, съобщават световни агенции.

Той заяви, че са взети допълнителни мерки за укрепване на руските сили на юг, предадоха агенциите.

Москва засилва военното си присъствие в анексираните южни територии в отговор на решението на НАТО да увеличи присъствието си в Черно море.

Генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви увеличаване на морското присъствие на съюзниците в региона, съчетано с въздушно наблюдение и разполагане на пехотни части.

Русия определи това решение като "нов етап на засилване на напрежението в регион, който засяга жизненоважни интереси на страната".

Алиансът взе решението в рамките на политиката на възпиране, предизвикана от поведението на Русия след началото на конфликта в Украйна през 2014 г., отбелязва Франс прес.

Междувременно стана ясно, че началниците на генералните щабове на САЩ и Русия са се договорили да засилят комуникациите помежду си, за да подобрят оперативната безопасност и да намалят риска от "кризи и нежелани инциденти". Това се казва в съобщение на Пентагона след среща между Джо Дънфорд и Валерий Герасимов.

Разговорът между двамата генерали в Баку е първият на такова високо равнище между представители на въоръжените сили на двете страни от три години насам, отбеляза Франс прес.

Сподели:
Вече с повече права при самолетни полети? ЕП гласува актуализирани правила

Вече с повече права при самолетни полети? ЕП гласува актуализирани правила

Актуализираните права включват обезщетение при закъснение на полета с над три часа, възможност децата и техните родители или придружители да седят на съседни места без допълнително заплащане и др.

Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Тръмп намекна за връщане на Турция в програмата за изтребители F-35

Има промяна в позицията на Тръмп, който докато пътуваше за срещата на върха на Алианса в Анкара, заяви, че подготвя подарък, който ще направи Ердоган „много щастлив“

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Неизвестен снаряд удари петролен танкер край Ормузкия проток

Британската служба за морски търговски операции (UKMTO) посочи, че танкерът е бил поразен на около осем морски мили източно от Лима в Оман

Коментари (0)