29 Март, 2026

Кремъл трескаво се готви за среща с първия дипломат на Китай, в Пекин не знаят за подобна визита

Кремъл трескаво се готви за среща с първия дипломат на Китай, в Пекин не знаят за подобна визита

Властта в Москва е решена да постави двустранните отношения на "ново равнище"

Русия заяви, че иска да изведе отношенията си с Китай на "ново ниво" и очаква с нетърпение преговорите лице в лице с ръководството на Пекин, съобщава "Ройтерс".

"Убедени сме, че потенциалът за руско-китайско двустранно сътрудничество все още далеч не е изчерпан", посочват от руското външно министерство.

Русия се стреми да постигне предсрочно целта си за търговия на стойност 200 милиарда долара между двете страни и да "задълбочи значително" връзките си с Пекин, отбелязват още от ведомството.

Запада следи с известно безпокойство задълбочаващото се "безгранично" партньорство между издигащата се суперсила Китай и титана на природните ресурси Русия, въпреки че не е ясно колко точно дълбоко е това партньорство.

Китай се въздържа да осъди операцията на Русия срещу Украйна или да я нарече "инвазия" в съответствие с реториката на Кремъл, който определя войната като "специална военна операция".

След като Западът наложи най-строгите санкции в съвременната история на Москва поради войната, президентът Владимир Путин заяви, че Русия се обръща към Азия - и по-специално към Китай.

Изявлението на руското външно министерство дойде малко след като руският вестник "Ведомости" съобщи, че китайският първи дипломат Ван И ще посети Москва през февруари.

Според изданието Ван може да се срещне с Путин по време на визитата си. Целта на пътуването му не е ясна, но може да е свързана с подготовката за предстоящо посещение в Русия на китайския президент Си Дзинпин.

Запитан за евентуално посещение на Ван И, говорителят на китайското външно министерство Мао Нин посочи по време на редовен брифинг, че все още не знае за такава среща.
Сподели:

Коментари (0)

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Амфибийният кораб на САЩ USS Tripoli доплава до Близкия изток с 3 500 елитни морски пехотинци

Корабът е пристигнал в района на 27 март и е флагман на контингент от около 3 500 морски пехотинци и моряци на САЩ. С тях се включват транспортни и изтребителни самолети, както и амфибийни и тактически активи

Орбан беше жестоко освиркан на митинг,  той обвини Украйна

Орбан беше жестоко освиркан на митинг, той обвини Украйна

Министър-председателят на Унгария обвини протестиращите в сътрудничество с украинските специални служби.

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

СЗО: 9 медици са убити и 7 са ранени при пет атаки в Южен Ливан

"Екипи от медицински служители, работещи в пет ливански села, днес бяха нападнати, докато изпълняват служебните си задължения на терен", посочи генералният секретар на световната организация