6 Декември, 2025

Кремъл заплаши с ядрени ракети, ако САЩ разположат конвенционално оръжие в Европа

Кремъл заплаши с ядрени ракети, ако САЩ разположат конвенционално оръжие в Европа

Сергей Рябков, руският зам.-министър на външните работи съобщи, че Москва не изключва възможността да разположи нови ядрени ракети в отговор на планираното от САЩ разполагане на конвенционални оръжия с голям обсег в Германия, предаде Интерфакс.

Агенцията цитира коментарите на Рябков, че защитата на руската Калининградска област, разположена между Полша и Литва - две страни членки на НАТО- е от особено значение за Кремъл.

"Не изключвам каквито и да било възможности", заяви руският заместник външен министър, помолен да коментира американските планове за разполагане на оръжия в Германия.

САЩ обявиха миналата седмица, че от 2026 г. ще започнат да разполагат оръжия в Германия , които ще включват ракети Ес Ем 6 (SM-6 - многоцелеви ракети земя-въздух с много голям обсег - бел. ред.), крилати ракети "Томахок" и нови хиперзвукови ракети, за да демонстрират ангажимента си към НАТО и към европейската отбрана.

Интерфакс цитира думите на Рябков, че Москва ще избира от възможно най-широк спектър варианти, за да даде най-ефективен отговор на действията на САЩ, включително по отношение на разходите.

Рябков каза, че Калининградска област, най-западната част на Русия, която е откъсната от останалата част от територията на страната, "отдавна привлича зловредното внимание на противниците" на Москва.
Сподели:

Коментари (0)

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.

 Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Конгресът на ВМРО-ДПМНЕ преизбра Мицкоски за председател - нямаше други кандидати

Партийният лидер заяви, че „националната идентичност не е предмет на преговори, уважението към чуждите идентичности е ценност, но не за сметка на собствената“.