26 Декември, 2025

Кремъл заплаши САЩ с Трета световна война

Кремъл заплаши САЩ с Трета световна война

Сергей Лавров

Русия предупреди, че Западът си играе с огъня, като обмисля да позволи на Украйна да удари дълбоко Русия със западни ракети и предупреди Съединените щати във вторник, че Третата световна война няма да се ограничи до Европа, пише Reuters.

Украйна нападна руския западен регион Курск на 6 август и си отряза част от територия в най-голямата чуждестранна атака срещу Русия след Втората световна война. Президентът Владимир Путин обяви, че ще има достоен отговор от Русия на атаката.

Сергей Лавров, който е министър на външните работи на Путин повече от 20 години, посочи, че Западът се стреми да ескалира войната в Украйна и си "създава проблеми", като разглежда молбите на Украйна за разхлабване на ограниченията върху използването на оръжия, доставяни от чужбина.

След нахлуването в Украйна през 2022 г. Путин многократно предупреждаваше за риска от много по-широка война, включваща най-големите ядрени сили в света, въпреки че увери, че Русия не иска конфликт със САЩ и НАТО.

"Сега още веднъж потвърждаваме, че да си играеш с огъня - а те са като малки деца, които си играят с кибрит - е много опасно нещо за възрастните чичовци и лели, на които е поверено ядрено оръжие в една или друга западна страна", отбеляза Лавров пред репортери в Москва.

"Американците недвусмислено свързват разговорите за Третата световна война като нещо, което, не дай Боже, ако се случи, ще засегне изключително Европа“, смята първият дипломат на Москва.

Лавров добави, че Русия "изяснява" ядрената си доктрина.

Ядрената доктрина на Русия от 2020 г. определя кога нейният президент ще обмисли използването на ядрено оръжие: най-общо като отговор на нападение с използване на ядрени или други оръжия за масово унищожение или конвенционални оръжия, "когато самото съществуване на държавата е поставено под заплаха“.
Сподели:

Коментари (0)

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

Путин бълнува за съвместно управление със САЩ на Запорожката АЕЦ без участието на Украйна

САЩ уж са изразили заинтересованост към оцентралата като обект за добив на криптовалута

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Удар в сърцето на Русия: Украински дронове парализираха гиганта на 'Газпром' в Оренбург и запалиха Темрюк

Спецчастите 'Алфа' поразиха стратегически обекти на 1500 км от границата, като спряха преработката на милиарди кубични метри газ и прекъснаха енергийната връзка с Казахстан

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

Зеленски: Чух се с Уиткоф и Къшнър, има добри идеи, които да допринесат за мира...

На връх Коледа украинският президент изрази известен оптимизъм, изтъквайки, че обсъдените детайли с американските преговарящи могат да бъдат полезни