18 Март, 2026

Кремълска телевизия излъчи 30-минутен секретен запис на разговор в Бундесвера

Кремълска телевизия излъчи 30-минутен секретен запис на разговор в Бундесвера

В аудиозаписа се чува как висши офицери от военновъздушните сили на Германия обсъждат теоретичната възможност Украйна да използва германски крилати ракети "Таурус"

Германски депутати искат разяснения след публикуването на предполагаем запис от брифинг в Бундесвера от руска медия, в който очевидно се обсъждат въпроси от чувствително естество, свързани с Украйна, предаде ДПА.

"Ако това се окаже вярно, то ще бъде изключително проблематичен инцидент", каза председателят на парламентарната комисия за надзор в Бундестага Константин фон Ноц пред германската медийна група Редакционнецсверк Дойчланд, цитирана от БТА.

Той имаше предвид 30-минутния аудиозапис, излъчен вчера от главната редакторка на руската държавна телевизия RT Маргарита Симонян, по повод на който германските депутати са обезпокоени, че може да е бил подслушан.

В аудиозаписа се чува как висши офицери от военновъздушните сили на Германия обсъждат теоретичната възможност Украйна да използва германски крилати ракети "Таурус".

Германското министерство на отбраната сега разследва дали е възможно да са били подслушани поверителни съобщения, съобщи ДПА, като се позова на говорител на ведомството.

Предполагаемото обсъждане в Бундесвера включва подробности относно дебатите за предоставяне на германски ракети "Таурус" на Украйна, както и потенциално скандално изявление по отношение на други западни съюзници.

Обменът на мнения, който се чува на аудиозаписа, засяга въпроса дали крилатите ракети "Таурус" теоретично биха могли технически да имат капацитет да унищожат построения от Русия мост към украинския полуостров Крим, анексиран от Москва в нарушение на международното право.

В аудиозаписа се споменава също, че британците имат "няколко души на място" във връзка с разполагането на техните крилати ракети "Сторм шадоу", доставени в Украйна.

Някои виждат това като индикация, че френските и британските сили оказват помощ при контрола на целите на крилатите ракети, изпратени на Украйна. Лондон веднага отрече тези твърдения.

Канцлерът Олаф Шолц много пъти е изключвал възможността за доставяне на германски ракети "Таурус" на Украйна, въпреки многократните искания от страна на Киев, с аргумента, че се опасява, че Германия може да бъде въвлечена по-дълбоко във войната, започната от Кремъл през февруари 2022 г.

Сподели:

Коментари (0)

  Руските окупатори създават риск от тежка ядрена авария, сравнима с Чернобил, в центъра на Европа

Руските окупатори създават риск от тежка ядрена авария, сравнима с Чернобил, в центъра на Европа

На дневен ред пред международната общност е необходимостта от възстановяване на украинския контрол върху Запорожката атомна електроцентрала

Иран удари край военна база на Австралия в ОАЕ – регионът на ръба на нова ескалация

Иран удари край военна база на Австралия в ОАЕ – регионът на ръба на нова ескалация

Снаряд е падал в близост до базата „Ал Минхад“, има щети по цивилни обекти, но австралийските военни са невредими

Италия призова за спешни действия: Взривоопасен руски танкер се носи без екипаж в Средиземно море

Италия призова за спешни действия: Взривоопасен руски танкер се носи без екипаж в Средиземно море

Италия и още осем страни призоваха за спешни действия. Плавателният съд е натоварен с втечнен природен газ, на внего няма екипаж и е с голяма пробойна в корпуса.