18 Април, 2026

Критикуват Борис Джонсън за скандални обвинения по повод Covid-19

Критикуват Борис Джонсън за скандални обвинения по повод Covid-19

Борис Джонсън

Британският премиер Борис Джонсън беше критикуван за думите, че „големият брой на жертвите от коронавируса в  домовете за социални грижи се дължи на това, че те не следват процедурите по време на пандемията“.

Опозицията обвини премиера в прехвърляне на отговорността върху хора, които са били изоставени от правителството. Около 20 000 обитатели на домове за социални грижи в Обединеното кралство са починали от Ковид-19, според наличните данни.

Директорът на националното здравеопазване в Англия Саймън Стивънс призова за спешни реформи в социалните грижи и каза, че правителството трябва да осигури качествено обслужване в дългосрочен план.

Борис Джонсън обаче коментира, че е важно да се финансира сектора, но той трябва да е по-добре организиран, защото е установено, че прекалено много домове не са съблюдавали както трябва процедурите след избухването на пандемията. Това разгневи ръководители в бранша, профсъюзите и депутати, които обвиниха Джонсън в опит да прехвърля вината за несвършената работа на правителството.

Министърът в сянка, отговарящ за социалните грижи, Лиз Кендал заяви за Би Би Си, че работниците в бранша са били изоставени на произвола от правителството и че опитът на премиера да каже на домовете, че вината е тяхна е „поредното падение на властите“.

В опит да успокои страстите говорител на Даунинг стрий заяви по-късно, че „домовете за социални грижи са свършили брилянтна работа при много трудни условия“.
Сподели:

Коментари (0)

Вривове в Новокуйбишевск и пожар в руска рафинерия на "Роснефт" след дронови атаки

Вривове в Новокуйбишевск и пожар в руска рафинерия на "Роснефт" след дронови атаки

Вследствие на взривовете над града се издигна гъст дим, а на територията на рафинерията, която е собственост на „Роснефт“, избухна пожар

Нов кръг от преговори между САЩ и Иран по иранската ядрена програма в Пакистан

Нов кръг от преговори между САЩ и Иран по иранската ядрена програма в Пакистан

Американският президент Доналд Тръмп по-рано каза, че преговорите могат да се състоят през уикенда

Тръмп: Ако не подпишем споразумение, блокадата на иранските пристанища остава

Тръмп: Ако не подпишем споразумение, блокадата на иранските пристанища остава

Американският президент посочи, че може да не удължи примирието след неговото изтичане на 22 април