7 Август, 2026

УЕФА продължава бойкота на ФИФА, отказва подкрепа за Инфантино - той не смята да се оттегля, а затъна и в скандал с Йордания

Снимка: EPA/BGNES

Това поставя под въпрос участието на европейските национални отбори в следващия турнир под егидата на ФИФА - Световното първенство за жени до 20 години

УЕФА няма намерение да прекрати бойкота си срещу ФИФА, въпреки че президентът на световната футболна централа Джани Инфантино се извини за скандалния план за продажба на дял от търговските права на Световното първенство, съобщи Sky News, позовавайки се на източници от европейската футболна централа.

От УЕФА смятат, че причините за бойкота продължават да са налице и заявяват, че доверието в ръководството на ФИФА все още не е възстановено. Според европейската организация условията за нормализиране на отношенията „не са изпълнени“, предаде Нова ТВ. 

Това поставя под въпрос участието на европейските национални отбори в следващия турнир под егидата на ФИФА - Световното първенство за жени до 20 години, което започва през следващия месец в Полша и в което трябва да участва и Англия.

Напрежението между двете организации не стихва и след извънредната среща на ръководството на ФИФА в Мароко. След нея световната централа разпространи официално писмо, подписано от Джани Инфантино и генералния секретар Матиас Графстрьом, в което се твърди, че членовете на ръководството единодушно подкрепят президента на организацията.

Според информация на Sky News обаче в срещата не са участвали някои от най-влиятелните фигури във ФИФА, сред които директорът по футболните въпроси Джил Елис, ръководителят на глобалното футболно развитие Арсен Венгер, директорът на женския футбол Сарай Бареман и оперативният директор Кевин Ламур. Това поставя под съмнение твърденията за единна подкрепа към Инфантино.

Въпреки критиките президентът на ФИФА не дава индикации, че възнамерява да се оттегли. След като официално се отказа от намерението да продаде част от търговските права на Световното първенство, Инфантино заяви, че организацията повече няма да търпи атаки срещу своята репутация, доброто управление и начина, по който взема решения.

Нов удар по ръководството на ФИФА дойде и от президента на Йорданската футболна асоциация принц Али бин ал Хюсеин. Дни след като обвини централата в опит за натиск срещу националната федерация, той съобщи, че ФИФА внезапно е изплатила дължимите вече осем месеца бонуси на националния отбор на Йордания за достигането до финала на Купата на арабските държави през 2025 г.

По думите му средствата е трябвало да бъдат преведени още през декември миналата година, но плащането е било извършено едва след като той публично отправи обвинения към ФИФА.

Принц Али твърди, че представители на световната футболна централа са дали да се разбере, че подкрепата за Джани Инфантино би улеснила отношенията между ФИФА и йорданската федерация. От организацията не са коментирали тези обвинения.

Въпреки получените средства президентът на Йорданската футболна асоциация заяви, че позицията му остава непроменена.

„Това не променя опасенията ни относно начина, по който се управлява ФИФА. Нито аз, нито нашата федерация ще подкрепим Джани Инфантино на следващите президентски избори.“ - заяви принц Али.

Случаят задълбочава кризата във ФИФА, която започна след оттеглянето на спорния проект за продажба на част от търговските права на Световните първенства и постави под сериозно напрежение отношенията между световната централа и редица национални федерации и конфедерации.

Сподели:
Гръцкият кошмар: Медиите в Атина разпънаха на кръст „Панатинайкос“ след ремито с ЦСКА 1948

Гръцкият кошмар: Медиите в Атина разпънаха на кръст „Панатинайкос“ след ремито с ЦСКА 1948

Срещата на ОАКА предизвика сериозно недоволство сред феновете на „зелените“ и породи съмнения около стабилността на тима преди реванша в София

След засилен натиск: Инфантино свиква спешна среща на ФИФА

След засилен натиск: Инфантино свиква спешна среща на ФИФА

Скандалът избухна след като президентът на Световната федерация лансира плана FIFA Forward Enterprise (FFE)

Хулио Веласкес: Голям мач на Левски! Заслужена победа, но можеше и по-добре

Хулио Веласкес: Голям мач на Левски! Заслужена победа, но можеше и по-добре

Героят за Левски срещу Кайрат в първия мач между отборите – Сержиньо, призна след попадението си, че това е сред най-щастливите моменти от кариерата му

Коментари (0)