27 Август, 2026

Крум Зарков: Очакваме Гинка Върбакова да каже докъде е стигнала сделката с ЧЕЗ

Крум Зарков: Очакваме Гинка Върбакова да каже докъде е стигнала сделката с ЧЕЗ
Крум Зарков

С какви мотиви ЕРП-тата искат да се вдигне цената на тока, попита червеният депутат

Разбра се, че правителството е знаело за тази сделка. И освен това FiBank е поела ангажимент да финансира фирмата на Гинка Върбакова. Документът изпратен от зам.-министърът на Чехия е бил до премиера. Но в самата чешка компания ни уверява с писмо, че те са получили информация с какви пари ще бъдат закупени активите на „ЧЕЗ“. Това са фактите, които е установила временната комисия към парламента за сделката на „Инерком“ с ЧЕЗ, които обяви в студиото на Би Ти Ви депутатът от БСП Крум Зарков, който е й член на тази комисия. 

Той посочи, че Гинка Върбакова е уверила, че утре ще бъде в комисията, за да бъде изслушана. Ще бъде разискван въпросът не само за произхода на парите, с които ще бъдат закупени активите на ЧЕЗ, но и докъде е стигнала тази сделка.  

Зарков отново припомни твърдения на чешката страна, че България не е искала да влиза в сделка с чешката компания, въпреки че от 2013 година през всеки правителствен период ЧЕЗ е обявявал, че иска да напусне държавата и ако иска може да направи оферта за закупуване на нейните активи. Но държавата не е проявил никакъв интерес към подобна сделка. 

Нищо не пречи, когато едно ключово за националната сигурност дружество за страната държавата да не се намеси и да бъде дезинтересоване, смята Зарков.

Той коментира още, че от три седмици се иска увеличение на тока, но не сме видели публично какви са мотивите на ЕРТ-тата да имат такава претенция. 

Имахме спор с КЕВР до каква степен регулаторът може да се намеси. Нали всяко ЕРП има инвестиционни програма. Предстои да се направят законодателни промени, които ще дадат право на регулатора да контролира инвестиционната програма, която е разписана от ЕРП-то. А това кореспондира и с казуси, като този с ЧЕЗ, в бъдеще да не се случват.  

Той коментира и последната черна седмица на пътя, когато десетки загинаха и бяха ранени. 

Законът за движението по пътя е един от най-променящият се в България. Въпросът е много по-комплексен. Всички – институции и граждани, да поемат отговорността, за да променим тази черна статистика за жертвите на пътя, посочи Зарков.

Сподели:
Военен самолет кацна на летище Бургас и презареди гориво

Военен самолет кацна на летище Бургас и презареди гориво

От летището заявяват, че подобни технически кацания са обичайна авиационна практика за международните летища

359 са вече загиналите от опустошителните наводнения в Непал

359 са вече загиналите от опустошителните наводнения в Непал

Наводненията са близо до границата с Китай. Китайските власти съобщиха за още трима загинали на територията на Тибет.

Парламентът прие една трета от директорите в публичните компании да са жени

Парламентът прие една трета от директорите в публичните компании да са жени

С промяната в закона българското законодателство се привежда в съответствие с европейското по отношение подобряването на баланса между половете сред директорите на дружества, регистрирани на фондовата борса

Коментари (0)