21 Май, 2026

Конституционният съд отмени забрана на Дянков - оставя пенсионерите да работят в администрацията

Конституционният съд отмени забрана на Дянков - оставя пенсионерите да работят в администрацията

Измененията в закона бяха направени през закона за бюджета за 2019 г. и влязоха в сила от 1 януари

Конституционният съд (КС) единодушно отмени новите текстове в Закона за държавния служител, с които се забранява на пенсионерите да работят в администрацията. Решението е взето с 11 гласа, тъй като е отсъствал конституционният съдия Георги Ангелов, съобщи lex.bg.

Измененията в закона бяха направени през закона за бюджета за 2019 г. и влязоха в сила от 1 януари. С тях беше въведено изискването държавните служители да не са се пенсионирали. По този начин трябваше да бъдат уволнени около 2000 чиновници. Промените засягаха само служителите, които продължават да работят като пенсионери. По неофициална информация в държавната и общинските администрации изчакали решението на КС и не са започнали уволненията.

В мотивите си КС отбелязва: „Несъвместимостите са съществени ограничения на правата на гражданите, и поради това те трябва да бъдат установени със закон само по съображения, свързани със защита на друг конституционно значим интерес, какъвто в случая не е налице". Съдиите са се съобразили и с факта, че в някои сфери възрастовите прагове за пенсиониране са твърде ниски и новото изискване към администрацията ще предизвика освобождаването на служители с добра квалификация.

Конституционният съд подчертава, че засегнатите от закона граждани добросъвестно са упражнили правото си на пенсия, като към онзи момент законът не им е забранявал на това основание да кандидатстват за държавна служба.
Сподели:

Коментари (0)

Смолян свика консултативен съвет за обходен маршрут на свлачището край Пампорово

Смолян свика консултативен съвет за обходен маршрут на свлачището край Пампорово

Министърът на регионалното развитие Иван Шишков ще бъде изслушан в парламента заради свлачището в Родопите, което е още активно

В САЩ ще дават извинения и парични компенсации на бунтовниците, нападнали Капитолия

В САЩ ще дават извинения и парични компенсации на бунтовниците, нападнали Капитолия

1,776 милиарда долара за компенсиране за щурмувалите Капитолия на 6 януари 2021 г. ще обясняват нетърпеливо, че просто са били на грешното място в грешното време и че полицай внезапно е започнал да удря лицето си в юмруците им, коментира WSJ

КТ "Подкрепа“ скочи срещу орязването на администрацията, готви протести и стачки

КТ "Подкрепа“ скочи срещу орязването на администрацията, готви протести и стачки

Според синдиката подобен подход е грубо и безотговорно отношение както към държавната администрация и работещите в нея, така и към българските граждани, които ежедневно разчитат на тези институции