11 Април, 2026

КС се произнася на 20-и октомври по искането на президента за конституционната комисия

КС се произнася на 20-и октомври по искането на президента за конституционната комисия

Румен Радев

Конституционният съд ще се произнесе идния вторник по искането на президента Румен Радев, свързано с новата комисия за проектопромените в основния закон. Временната комисия беше създадена в началото на месеца, а депутатите от БСП и ДПС отказаха да участват в нея.

Държавният глава настоява решението на парламента за тази комисия да бъде обявено за противоречащо на Конституцията. Ако във вторник съдиите допуснат искането на президента, което според конституционалисти почти сигурно ще се случи, на заинтересованите по казуса страни ще бъде даден месец, за да представят становищата си.

След което конституционните съдии ще трябва да се произнесат по същество. По информация на БНР това може да стане в сравнително кратки срокове и до края на година да е ясно противоречили на основния закон решението за създаване на специална комисия за новата проектоконституция.

Според президента Радев - да, защото обсъждането на един нормативен акт и предлагането на промени в него е част от самото му приемане, а според действащата Конституция нова може да се приеме единствено от Велико народно събрание - тоест действащото е некомпетентно. Сегашното Народно събрание, смята държавният глава, може да решава дали да се произведат избори за Велико народно събрание, но не и да приема решение по внесения проект, което е в неговите правомощия. Съдия докладчик по конституционното дело е бившият депутат от ГЕРБ  Анастас Анастасов.
Сподели:

Коментари (0)

Прогнозата за времето в събота, 11 април: Дъжд, сняг и гръмотевици

Прогнозата за времето в събота, 11 април: Дъжд, сняг и гръмотевици

Максималната температура на 1200 метра ще бъде около 6°, на 2000 метра - около минус 2°   

Списъци, пари и документи на мъртви души: МВР разби схема за купуване на гласове в Монтана

Списъци, пари и документи на мъртви души: МВР разби схема за купуване на гласове в Монтана

Операции за противодействие на купуването на гласове се извършват в цялата страна преди предсрочните парламентарни избори

Планирана ротация на американски военнослужещи на полигон „Ново село“

Планирана ротация на американски военнослужещи на полигон „Ново село“

Общо 625 военнослужещи ще пристигнат на летище Варна, откъдето ще бъдат транспортирани до съвместното българо-американско съоръжение на Учебен полигон „Ново село“