15 Май, 2026

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Кукери прогониха злите сили от Карлово с обредни танци

Снимка: БГНЕС

Със своите страховити маски и оглушителни звънци те прогонват злото и отварят пътя към светлината…

Звън на чанове разтърси центъра на Карлово. Облечени в характерни за всяко населено място маскарадни костюми и обредни танци, кукерски състави прогониха злите сили и предвещаха пролетта и новото начало с надежда за благодат, съобщиха от общината.

На площад „20-ти юли“ заместник-кметът на община Карлово Данка Зидарова-Люртова приветства участниците в кукерските игри и постави начало на празника. Кукерите са символ на прераждането на природата, на надеждата за плодородие, здраве и благоденствие.

Със своите страховити маски и оглушителни звънци те прогонват злото и отварят пътя към светлината… Това е традиция, която ни напомня кои сме и откъде идваме. Традиция, която ни събира – млади и стари, в едно общо сърце. Поклон пред всички, които пазят и предават този обичай“, каза заместник-кметът и пожела площадът да се изпълни с ритъм и багри и всички заедно да покажат, че българският дух е жив, а обичаите продължават да ни обединяват.
Тази година в Старчовден се включиха групи от 20 населени места: Климент, Баня, Пролом, Васил Левски, Домлян, Христо Даново, Каравелово, Соколица, Карлово – квартал Сушица, Столетово, Войнягово, Ведраре, Бегунци, Калофер, Дъбене, Горни Домлян и гостуващите от селата Дивотино, Камен, Иван Вазово и Осетеново. Данка Зидарова-Люртова връчи на всички плакети, грамоти и ръчно изработени мартеници от името на кмета на Карлово д-р Емил Кабаиванов.
На централния площад бяха организирани тематичен базар „За всекиго по нещо“ и детска творческа работилница за изработване на собствена маска.

На 22 февруари кукерски празници се организират във всички населени места от община Карлово.
Преданието гласи, че кукерските игри носят късмет, плодородие и благоденствие. Предвестници на пролетта, те пресъздават връзката между природата и човека и дават надежда за добра реколта.IБГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Наградиха участниците в Общинския ученически конкурс „150 години безсмъртие: Априлското въстание през моите очи“

Наградиха участниците в Общинския ученически конкурс „150 години безсмъртие: Априлското въстание през моите очи“

В него се включиха 105 ученици от цялата община и показаха, че историята не е прашна страница от учебник, а жива памет, която продължава да говори чрез младите хора

Арестуваха Джеймса при акция срещу имотната мафия в София

Арестуваха Джеймса при акция срещу имотната мафия в София

Мащабната операция се провежда на територията на столичния квартал "Факултета", а името на Георги Янев се свързва с мащабни схеми за имотни измами

Уволненият шеф на софийския "Гробищен парк" с остра позиция след отстраняването му

Уволненият шеф на софийския "Гробищен парк" с остра позиция след отстраняването му

Румен Димитров твърди, че процедурата по уволнението му грубо е в нарушение на Кодекса на труда, незаконна и политическа