16 Юни, 2026

Кулата на храма "Рождество Христово" на Шипка се руши, нужни са 1 млн. лв.

Кулата на храма "Рождество Христово" на Шипка се руши, нужни са 1 млн. лв.

53- метровата кула на манастир "Рождество Христово" на Шипка се руши. Повече от година най-голямата камбана на Шипченския манастир остава неизползвана, защото вибрациите причиняват разрушения и падането на отломки. Част от фасада й е ограничена в името на безопасността на посетителите.

Преди 10-тина години е правен ремонт, но явно не достатъчно качествен, обясни по БНР Старозагорският митрополит Киприан: "Има компрометирани части в камбанарията на храм-паметника "Рождество Христово", намиращ се в двора на Шипченския манастир".

Архитект Петър Влахов заяви, че конструктивното състояние на кулата е много тревожно. Има пукнатини с дълбочина от 3 до 5 см по цялата периферия на носещите колони на камбанарията: "Цялата тежест на всички камбани е над 45 тона, така че това е вторият много съществен фактор, който оказва влияние на носещата конструкция".

Австрийска компания е направила анализ и е препоръчала точните химически вещества, с които да се запечата кулата, както и е в готовност да изработи тухли с идентична структура. От Старозагорската митрополия продължават дарителската кампания, като нужната сума за спасяването на храма е 1 млн. лева.

Шипченският манастир "Рождество Христово" е действащ православен манастир в град Шипка, община Казанлък. Разположен в северозападните покрайнини на града, манастирският комплекс включва църква, монашески корпус, поклонническа сграда, приют и духовна семинария.

В цялата страна започват тържествата по повод утрешния Национален празник на България 3 март. В Сопот вечерта ще има тържествена заря-проверка.

Регионалният исторически музей от Ловеч гостува в Добрич с документалната изложба за Руско-турската освободителна война. А в  Исперих ще има концерт с наслов "Да бъде България".

В Търговище се открива изложба "Когато се раждаше свободата". Столична община и Културно-информационният център в Босилеград ще отбележат националния празник на България с тържество тази вечер.

Както всяка година, така и сега, заради Националния празник 3 март транзитното движение през Шипка ще се пренасочва към Прохода на Републиката.
Сподели:
БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов

БОЕЦ води дело срещу Иван Христанов за отказ на информация, отправи тежки обвинения за „чадър“ над Георги Тахов

Гражданското сдружение твърди, че бившият служебен министър е прикрил данни за договори за над 100 хил. лева и е отказал достъп до обществена информация

„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания

„Революция на фламингото“ на Z поколението срещу корупцията и "за" природата разтърси Албания

Луксозен туристически комплекс, финансиран от чуждестранни инвеститори, които според критиците използват фамилията Кушнер–Тръмп като прикритие – попадна под вниманието на разследващите органи. Протестите станаха известни под името „Революцията на фламингото“.

Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“

Операция „Тишина“: Зам.-министър изчезна тихомълком от кабинета „Радев“

Атанас Костадинов е един от първите зам.-министри в екоминистерството, назначени в правителството на Румен Радев

Коментари (0)