30 Януари, 2026

Кулеба: Руската агресия срещу страните от НАТО и ЕС е въпрос на време

Кулеба:  Руската агресия срещу страните от НАТО и ЕС е въпрос на време

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Той одчерта, че безнаказаността само подхранва амбициите на Путин. Той има достатъчно ракети, човешките загуби не го тревожат. Защо да не тества Европа

Руската агресия срещу страните от НАТО и Европейския съюз е въпрос на време. Такова мнение изрази бившият министър на външните работи на Украйна Дмитро Кулеба по време на конференцията „Подкрепа за Украйна от северните страни“, пише „Новини.LIVE“.

„Путин има достатъчно ракети, човешките загуби не го тревожат. Защо да не тества Европа, за да докаже това, за което говори вече 20 години? Посланието му беше достатъчно ясно: ‘Европа е прогнила, Европа е слаба, Европа е ужасна’. Целта му няма да бъде да подчини държава от ЕС, а да демонстрира неверните обещания, които Европейският съюз и НАТО дават на нациите и гражданите. А именно – сигурност, просперитет и взаимна защита“, каза той.

Кулеба подчерта, че безнаказаността само подхранва амбициите на руския диктатор Владимир Путин. Той напомни, че вече няколко месеца руските безпилотни апарати нарушават въздушното пространство на европейски държави, но Москва все още не е почувствала реални последици.

Бившият външен министър на Украйна смята, че в Европейския съюз има страни, които са много по-подготвени за евентуално нападение на Русия от други, но има и държави, които изобщо не са готови за подобно нещо.

„Тук основното е единството. Путин няма да поставя под въпрос броя на квадратните километри, той ще поставя под съмнение самата концепция за единство“, убеден е Кулеба.

Европа спешно изгражда защита в случай, че САЩ се оттеглят от НАТО

По-рано Politico писа, че в очакване на намаляване ролята на САЩ в НАТО лидерите на ЕС вече „тестват“ система за сигурност, ръководена от Европа. Европейските политици обсъждат координацията в рамките на оглавяваните от Великобритания Обединени експедиционни сили – или развитието на по-силен „европейски стълб“ в НАТО, идея, отдавна подкрепяна от Париж и която сега набира подкрепа в Берлин.

Ключовият въпрос вече не е дали Европа ще поеме основната отговорност за отбраната, а кога. Отсъствието на държавния секретар на САЩ Марко Рубио от една от срещите на министрите на външните работи на НАТО – събитие, което в историята на Алианса се е случвало само няколко пъти – предизвика тревога сред европейските и бивши служители на НАТО.

Сподели:

Коментари (0)

Сибига: МААЕ потвърди - руските атаки срещу украинския енергиен сектор са пряка ядрена заплаха

Сибига: МААЕ потвърди - руските атаки срещу украинския енергиен сектор са пряка ядрена заплаха

Ежедневните руски атаки срещу енергийната инфраструктура на страната не само излагат милиони украинци на зимния студ, „но също така оказват отрицателно въздействие върху ядрената безопасност в Украйна, доближавайки опасността от ядрена авария до ръба на превръщането ѝ в реалност“.

Гутериш: ООН всеки момент ще изпадне във финансов колапс

Гутериш: ООН всеки момент ще изпадне във финансов колапс

"И обстановката ще се влоши още повече в близко бъдеще.“ САЩ, ограничиха доброволното финансиране за агенциите на Организацията и отказват да внесат задължителните плащания в редовните бюджети и бюджетите за мироопазване.

Бившият водещ на CNN Лемън е арестуван за отразяване на протестите в Минеаполис

Бившият водещ на CNN Лемън е арестуван за отразяване на протестите в Минеаполис

„Дон Лемън беше задържан от федерални агенти снощи в Лос Анджелис. Неговата работа в Минеаполис, защитена от Конституцията, не се различава по нищо от това, което е правил през цялата си кариера“, каза адвокатът му