30 Август, 2026

Владимир Левчев пред Едвин Сугарев: Не е морално да се говори за неутралитет, когато има агресор и жертви

Владимир Левчев пред Едвин Сугарев: Не е морално да се говори за неутралитет, когато има агресор и жертви
Владимир Левчев

Да се говори за неутралитет, когато има  агресор, жертви, нападнати, разрушени сгради, болници, и да говорим, че нас тази вона срещу Украйна не ни касае – това не е морална позиция. Това изтъква поетът и преводач Владимир Левчев в епизод 3 на подкаста „24 февруари“, воден от Едвин Сугарев. Целта на интервютата е да се покаже, как мръсната руска война срещу Украйна се пречупва през съвестта на българския писател.

 Русия е новото средновековие, а това е отразено в мечтите на Александър Дугин и на самия Путин. Отиват назад към средновековието и се опитват да го върнат в днешния ден. Те виждат тази война като нов Армагедон, но ако се стигне до ядрен апокалипсис не виждам как Русия ще оцелее, коментира Владимир Левчев.
Той е категоричен, че тази война реално се подготвя много дълго време - дори от преди 2014 г. Путин води една хибридна война срещу Запада, срещу западната цивилизация, той продължава да вижда света с категориите на Студената война. Хибридната война е сянката  на информационната епоха, а Путин доста умело използва тези възможности, намесвайки се не само в американските избори, както се твърди, но и промивайки мозъци в собствената си страна, обяснява Левчев.

Какво още казва поетът, чуйте целия разговор с Едвин Сугарев: 

Сподели:
Британският диджей Jax Jones направи ремикс на "Бангаранга" след размяна на предизвикателства с Дара (видео)

Британският диджей Jax Jones направи ремикс на "Бангаранга" след размяна на предизвикателства с Дара (видео)

Jax Jones, който стои зад хитове като „I Got U“ и „You Don't Know Me“, сега добави и българска следа в дискографията си

Публикуват емблематичната биография на цар Борис III „Корона от тръни“ в нов превод

Публикуват емблематичната биография на цар Борис III „Корона от тръни“ в нов превод

Авторът Стефан Груев е син на Павел Груев, дългогодишният началник на личния кабинет на царя, разстрелян от Народния съд. Книгата излиза на английски език през 1987 г. в САЩ под заглавието „Crown of Thorns“.

АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат

АСБ: Спрете поетичната награда на името на антибългарина Вапцаров - необходим е обществен дебат

Министерството на културата трябва да обясни как авторът на „Моторни песни“ може да бъде обявен за обединяващ патрон на българската поезия, докато политическите и литературните аспекти на биографията му служат за оспорване на българската историческа и културна принадлежност на хората от Пиринска Македония

Коментари (0)