27 Ноември, 2024

5 000 уникални антики влизат в НИМ

5 000 уникални антики влизат в НИМ

Културните ценности са конфискувани на граничен пункт “Връшка чука”, Видин, при опит да бъдат изнесени за аукциони в чужбина.

Експертизата вече е изготвена от специалисти от НИМ и НАИМ-БАН и ценностите ще бъдат върнати там, където трябва да бъдат. 

Движимите археологически паметници от различни епохи,  ценни монети и нумизматични колекции  представляват изключителен интерес за българската историческа и археологическа наука и са с голяма културно-историческа и експозиционна стойност. Те ще обогатят експозицията на НИМ, а част от тях ще могат да участват и в изложби в страната и чужбина.

Според специалистите това са едни от най-значимите и важни дела в годините на прехода в областта на културно-историческото наследство. Освен сребърните римски солници, които вече бяха заведени във фонда на НИМ през м. май т.г., заловената пратка съдържа ценни археологически и нумизматични движими културни ценности, голяма част от които произхождат от археологически обекти на територията на Р. България - антични и средновековни селища и некрополи.

Сред тях има ценни римски и средновековни монети, някои от които са част от колективни находки от късноримската епоха, съдържаща 2376 отлично запазени бронзови монети на римските императори Диоклециан (284-305 г.), Максимиан Херкулий (285-305 г.), Максимиан Галерий (292-311 г.), Максимин ІІ Даза (305-313 г.), Лициний І (308-324 г.) и Константин І (306-337 г.);колективна находка, съдържаща 93 много добре запазени бронзови ранновизантийски монети на Юстиниан І (527-565 г.), Тиберий ІІ Константин (572-582 г.), Маврикий Тиберий (582-602 г.). НИМ получава и златна римска монета - солид на император Юлиан ІІ Апостат като август (361-363 г.), сечена в монетарницата на Сирмиум, която е обслужвала балканските римски провинции.

Сред близо 600-те археологически и етнографски предмети, които постъпват в НИМ, особен интерес предизвикват няколко групи предмети. Това са 5 бр. бронзови кухи брадви, тип „келт" и 9 бр. бронзови сърпове, датиращи от къснобронзовата епоха (средата - втората половина на ІІ хил. пр.Хр.). 

Те вероятно са част от колективна находка, заровена в земята като съкровище, подобно на известните досега находки от подобни предмети, откривани главно в Североизточна България. Освен като свидетелство за развитието на бронзовата металургия през ІІ хил. пр.Хр., те са интересни с функцията си на разменни средства (домонетни форми) през тази отдалечена епоха.

Сред по-късните материали интересни са бронзовите апликации за конска амуниция от VІІ - VІ в.пр.Хр., които се откриват сравнително рядко по българските земи. Внимание заслужават и група накити от златни, сребърни и бронзови накити от римската епоха и Средновековието - висулки-брадвички, украсени с фигури на птица и геометрични орнаменти, златна обеца, бронзови и сребърни пръстени.

Сред редките екземпляри от римската епоха е и сребърният пръстен с гравирани растителни орнаменти и магически символи, както и бронзовите пръстени с геми от полускъпоценен камък, на които са изобразени грозд и съд, щит и копие. 

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"