Юлияна Велчева
Малка глинена пластика, напомняща поразително бронзовата скулптура на Огюст Роден, е сътворил преди повече от 7 хиляди години неизвестен древен добруджанец. Фигурката на седнал мъж, който е подпрял лакти на коленете си, е открита през 1965 край румънския град Черна вода при разкопките на унищожена древна селищна могила, разкри пред Бележник.бг . н.с. Тодор Димов от Регионалния исторически музей в Добрич.
Тогава екипът на професор Думитру Берчу намира в един гроб от некропола две миниатюри от теракота, изобразяващи голите тела на мъж и жена. Той е седнал на столче и е притиснал глава с длани в характерна поза на съсредоточване и размишление, а тя е бременна и е приседнала на земята в необичайна поза – единият й крак е свит, а другият протегнат. Артефактите са с височина съответно 11,3 см и 11,5 см.
Двете праисторически фигури
Пластичната композиция принадлежи на културата Хаманджия, която е най-старото уседнало земеделско население в границите на Добруджа и долния Дунав. Древните хора са обитавали територията на днешна Добруджа. Следи от тях са открити в три селищни могили. Две са в пределите на Румъния, а третата могила е край шабленското село Дуранкулак. Добруджанският Мислител и неговата половинка
"Става дума за висококултурно, икономически развито древно общество, което е имало изразени духовни потребности и е било на прага на създаване на писменост", обяснява Тодор Димов, един от изследователите на това праисторическо население. Миниатюрите са изваяни 5 250 години преди Христа. Направени са от глина, защото тогава металът е бил много скъп и никой не би го похабил за скулптурни фигурки. Поставени са в общ гроб, което очевидно има някакъв митологичен смисъл. Няма яснота дали са създадени от един човек. Загадка е и значението на тези изображения. Пластиките обаче имат портретно измерение, а това се случва за първи път в праисторическата скулптура и представлява уникално явление, казва Тодор Димов, "Лицата са внимателно моделирани и стилизирани. Мъжкото лице има ясно изразени черти и дори са отбелязани детайли като промяната на контура на бузите под натиска на дланите", четем в записките на откривателя на културата Хаманджия, покойният вече професор Думитру Берчу. Н.с. Тодор Димов от Регионалния исторически музей в Добрич. Според него двете фигурки представляват един от най-старите и най-красиви примери за пластичен усет и за използване на сравнително прости средства за постигане на художествен ефект. "Един мъж и една жена, застанали в статична, уравновесена и лишена от веселост поза, които изглежда стоят заедно, замислени за основните проблеми на човешкия живот." Заради удивителната прилика с прочутата скулптура на Роден, изобразяваща гол мъж, който размишлява над човешката съдбовност, екипът от археолози нарича изящната древна пластична композиция "Мислителят и неговата половинка". Миниатюрите са част от експозиция в музея в Констанца.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.