Бащата на носителя на Оскар Дъстин Хофман никога не е говорил пред него за болезненото минало на семейството като еврейски бежанци от съветската бруталност. Но в скорошен епизод на предаването „Открий корените си“, 78-годишният актьор за първи път научи истинската история на фамилията си, пише clubz.
Хофман се разплака, след като водещият Хенри Луис Гейтс му показа медицински картон, принадлежал на прабаба му Либа, която при изключително скромни шансове на своя страна, успява да емигрира в САЩ (през 1930-а), въпреки че губи едната си ръка и част от зрението си по време на тежък, петгодишен престой в комунистическия концентрационен лагер ГУЛАГ.
В медицински записки от Елис Айлънд, мястото, на което първо попадат бежанците в опит да се устроят в Съединените щати, Либа е описана като „грохнала“ при пристигането си. Но това определено не я спира да изгради живота си отново в Чикаго, където умира на 76 години през 1944-а.
Съпругът и синът ѝ са убити от тайните служби на Съветския съюз. След като оцелява пет години през жестокостите в лагера, Либа избягва от него и стига до Аржентина, преди да се премести в САЩ.
В кратък клип от последния епизод на предаването, което разкрива семейната история на знаменитости, водещият Гейтс казва на Хофман:
„Това е героят на Вашето семейно дърво“, след което прави и всички разкрития, държани в тайна от Хофман от детството му насам.
„Истински герой – отвръща актьорът и се разплаква. – Днес хората ме питат: „Какъв сте Вие?“. Казвам: „Аз съм евреин“. Всички те оцеляха, за да бъда аз тук.“
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.