Решението е на новоназначения директор Калин Сърменов, който се аргументира с твърде малката ангажираност на актьорите в театрални постановки.
Статулова, изиграла десетки запомнящи се роли, вече ще се подписва срещу 270 лв., Филип Трифонов ще се разписва на 250 лв., което е с 50 лева повече от предишното му възнаграждение. Павел Поппандов пък все още взема 600 лв., само с 50 лева надолу, като ще играе веднъж месечно само в една пиеса - "Детектор на лъжата", в която си партнира с Трифонов и нито веднъж салонът с 300 места не е останал празен.
Билетите са по 8 лева, а всеки продаден билет се дотира с още 12,50 лв. от бюджета по новата театрална система на финансиранена трупите. Проста сметка показва, че дори с едно представление на месец участниците в спектакъла си изкарват заплатите.
Всички изброени актьори гастролират редовно в други столични и провинциални театри - така че съвсем не може да се каже, че не са търсени. Но точно там, където са на щат, нямат достатъчно ангажименти, за да получат бонуси, които зависят единствено от ангажираността им. Тази точкова система е въведена вътрешно от самите трупи, за да се знае кой какъв принос има към приходите на театъра.
Според театралите политиката, която е наследил новият шеф на Сатирата отдавна куца. В културното министерство обаче отрекоха да имат писмо или друга жалба за ставащото в Сатирата. Актьорите обаче са убедени, че именно директорът е този, който трябва да решава проблемите в театъра и то в интерес на трупата. Въпреки това новият шеф си има сериозно алиби – нареждане на финансовия министър Симеон Дянков, който се е разпоредил да се намаляват заплати. Актьорите обаче не са убедени, че ведомството на Дянков ще спечели много от скромните доходи на актьорите.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.