По време на разкопки в близост до доминикански манастир археолози от института в град Клуж попаднали на уникално погребение на мъж и жена, държащи се за ръце.
Водещият разкопките Адриян Русу, определя находката за истинска сензация. По негови думи мъжът е починал в следствие на масивен удар с тъп тежък предмет по главата. По скелета на младата жена нямало видими следи от насилие. Това ги навело на мисълта, че е починала от тъга по любимия.
Ученият обяснява, че е изключено самоубийство, тъй като за периода, в който било датирано погребението (1450г.-1550 г.), това се смятало за грях. Още по-малка е вероятността двама влюбени да бъдат погребани в един гроб и то на свято място, какъвто е близкият манастира.
По всичко си личало, че двамата са погребани заедно със сплетени пръсти, знак за любовта им един към друг.
Още от Арт Фактор
Как да си служите с цитати на велики личности, без да ви личи, че сте прости
Невежеството трудно се скрива, особено ако не сте чели авторите, които цитирате
Отличиха „Градинарят и смъртта“ на Господинов с национална награда на Италия
Наградата е присъдена за италианското издание на романа. Отличието е връчено в малкото средновековно каменно селище Абатеджо.
Ели Скорчева: Оставка! Ректорът трябва да служи на академичната общност, а не да управлява като началник
Известната актриса застава зад протестиращите студенти в НАТФИЗ и определя кризата като симптом на по-дълбок проблем в държавните институции