Родният Лувър, както стана известен новият български музей Квадрат 500, който ще бъде открит официално на 28 май, бе представен в понеделник пред медиите от академик Светлин Русев - човекът, подредил експозицията.
Квадратът представя около 2 хиляди творби, избрани от двете обединени колекции на Националната художествена галерия и Галерията за чуждестранно изкуство, в която има около 42 хиляди произведения. Показани са произведения, които са били част от първия български Народен музей.
Най-старата българска творба е „Портрет на Неофит Рилски“ от Захари Зограф, рисуван 1838 г. В музея е и неговият автопортрет, откупен от наследниците му през 1940 г. за 168 900 лв. В момента той е оценяван на 40 000 лв. и до момента остава най-високо платената живописна творба в колекцията на музея. А най-новото произведение в сбирката е съвсем отскоро – керамична скулптура на Божидар Бончев. Площта на музея в момента е 16 хил. кв. м. Изкуство има само в три крила на Квадрата, за четвъртото тепърва ще се кандидатства за финансиране. Когато бъде завършено – в него освен експозиционни зали ще има и библиотека.
Академикът разкри, че е композирал произведенията на различен принцип – смислов, стилистичен и сюжетен. Нареден е за четири месеца и 15 дни. Според случая е добавял творби – включително от личната си колекция – глава на Иван Георгиев, изваян от Павел Койчев, както и композиция на самия Павел Койчев – отново от сбирката на Русев. Добавяни са още творби от Софийска градска галерия, от Плевенската и Габровската.
В залите на Квадрата са наредени знакови творби на стари български майстори – „Ръченица“ на Иван Мърквичка, „Връщане от пазар“ и „Контрабандисти“ от Ярослав Вешин. Тук е най-внушителното платно, създавано от български художник до средата на 20 век – посмъртният портрет на княгиня Мария-Луиза, рисувана от Мърквичка по поръчка на княз Фердинанд през 1900 г. – платното е с размери 256х193 см. Портретът е показан на Световното изложение в Париж през 1900 г. и е награден със златен медал. На същото изложение е представена и статуята „Нимфа“ на Жеко Спиридонов – също в залите на музея – в Париж тя е била поставена в центъра на изкуствено езерце и от нея се е леела розова вода.
В Квадрата са експонирани три изключителни творби на скулптора Андрей Николов – „Фрини“, „Портрет на Никола Петров“ и „Спящо дете“. Представен е пейзажът „Лъвов мост“ на Никола Петров – втори вариант на картината – първият е показан на Международната изложба в Рим през 1911 г. и е откупен от Музея на модерното изкуство в италианската столица. В залите на Квадрата са експонирани и други негови творби. Творбите на Васил Стоилов, Златю Бояджиев и Владимир Димитров-Майстора са наредени в отделни зали. Тук са шедьоври на Цанко Лавренов, Николай Райнов, Никола Маринов, Борис Денев, Бенчо Обрешков, Иван Ненов…
Музеят в момента се простира в 28 зали на четири етажа. Около 1000 творби са на български автори, останалото изкуство е от Европа, Азия, Африка и Америка – по-голямата част от чуждите работи са закупени през 90-те години. Близо 60% от произведенията са били реставрирани, преди да влязат в постоянната експозиция.
Във вторник и сряда Квадрат 500 ще бъде отворен безплатно за студенти и ученици от 10 до 18 ч. В четвъртък ще бъде отново без вход – този път за всички посетители, след 14 ч., пише "Площад Славейков".
Още от Арт Фактор
Вместо хороскоп - в памет на Константин Павлов
Ако трябва да кажем с една дума какво правеше поетът през тези десетилетия, когато всички бяхме в утробата па кита: изчезваше. замлъкваше, прекратяваше с драстичен образ текста или просто го оттегляше, отказваше да участва, напускаше списания, кафенета, организации
Отиде си "Батман завинаги"
На 65 години почина холивудската звезда Вал Килмър, който през юни 2019 се оттегли от светлините на прожекторите с рядка публична изява
Почина барабанистът на "Щурците" Георги Марков, още една легенда отиде при звездите
73-годишният музикант ни напусна след кратко боледуване