Античният театър е строен през I век след Христа , а не през II, както досега знаеха историците. Това стана ясно по време на археологическите проучвания в подземната галерия на театъра, където от преди две седмици започнаха да работят пловдивските археолози. Там е намерен надпис на древногръцки език от 90-те години след Христа. Това съобщиха кметът Иван Тотев и археоложката Мая Мартинова. Надписът е преведен от Николай Шаранков от СУ "Климент Охридски", предаде Marica.bg.
Буквите са издялани върху камъка. Това е постамент на градоначалника на Филипопол Тит Слави Котис. Такстът гласи, че той е допринесъл за развитието на Филипопол и изграждане на чудесни сгради. Тит Слави управлявал Филипопол по времото на император Доминициан. Досега се знаеше, че Античният театър е построен през 116-118 година на и II век по времето на император Марк Улпий Траян.
Това означава, че рекламните проспекти на Пловдив ще бъдат редактирани. "Надписът е уникален", коментира Мая Мартинова. Археолозите имат задачата да завършат проучването под сцената на Античния театър, след което напролет ще бъде сменена и настилката на самата сцена.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.