Двамата бяха обвинени за това, че са се опитали да продадат на търг 51 картини от български художници, който, според прокуратурата са културно-исторически ценности, без да са били сертифицирани за това от Министерството на културата. За това престъпление законът предвижда лишаване от свобода от 1 до 6 г. и глоба от 1000 до 20 хиляди лева.
Съдът постанови обаче, че двамата колекционери са невинни, защото нито една от въпросните картини не отговаря на изискванията за културно-историческа ценност - да е на възраст над 50 години и да струва над 300 хил. лева. Освен това съдът отмени и паричните гаранции и на двамата от по 2000 лева. Иззетите картини, които се съхраняват в Галерията за чуждестранно изкуство, ще бъдат върнати на аукционната къща на Марковски и Фицов- "Аполон и Меркурий" ЕООД.
Припомняме, че на 27 май 2010 г. при спецакция МВР спря търг на картини в столичен хотел под предлог, че става дума за операция по линия на опазване на културно-историческото наследство на страната. За продан на търга са били изложени 93 платна от 65 български автори, рисувани през ХIХ и ХХ век, сред които Владимир Димитров-Майстора, Никола Танев, Васил Стоилов, Иван Ненов, Дечко Узунов, Димитър Казаков-Нерон и др.Впоследствие се оказа, че търгът е бил провеждан без необходимата документация, въпреки че организаторът, Игор Марковски, е подал молба за това, но не я е дочакал.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"