Стари испански златни монети откриха търсачи на съкровища във водите край Флорида, съобщи БГНЕС.
Монетите са били извадени от океанското дъно от място, където се знае, че през XVIII-и век флотилия от испански галеони претърпява корабокрушение. Тяхната сегашна стойност е $4,5 милиона, казват експерти.
Собственик на акваторията е Брент Бризбейн, който заедно със своя екип от водолази открил съкровището на 30 юни, но съобщаава за находката едва сега.
Търсачите са извадили от дъното на Атлантическия океан около 350 златни монети. Девет от тях представляват извънредна рядкост, тъй като са сечени специално за краля на Испания Филип V. Една такава монета се търгува на нумизматичния пазар за около $300 000.
Търсенето на съкровището продължило два дни. Намереното злато вероятно е било на борда на един от 11-е галеона, тръгнали от Хавана за Испания на 24 юли 1715 г. Седмица след отплаването силна буря потапя флотилията, при което загиват над 1000 души. Смята се, че галеоните са пренасяли скъпоценности на обща стойност около $400 млн. Това означава, че намереното от Бризбейн злато представлява едва 1/10 от всичкото.
Вероятно поради тази причина Бризбейн крие точните координати на мястото, като отбелязва само, че съкровището е било открито "недалеч от брега".
“Всичките 350 монети изглеждат така, като че ли вчера са били хвърлени във водните обятия”, оповести Уилям Бартлет.
51-годишният водолаз е един от тричленния екип, издирвал съкровища край залива Веро бийч. Бартлет поясни, че гмуркането за него било хоби, той не бил обладан от златна треска. Присъединил се към екипа на Бризбейн единствено заради тръпката от силни усещания. Известно му било, че му се полага процент от стойността на откритото съкровище, но това в момента изобщо не го интересувало, нито е било мотив да участва в подобни акции.
“Аз съм само един тип, който навлиза в открито море с лодка и после се гмурка, за да изживее мечтата си”, споделя Уилям Бартлет.
Още от Арт Фактор
В Италия откриха раннохристиянска базилика
Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма
С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник
В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски
Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев
"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"