24 Ноември, 2024

Интернет платформа съхранява богатството на българския език

Интернет платформа съхранява богатството на българския език

Идеята е всеки, който има интерес, да бъде и съавтор, като по този начин допринесе лично за развитието на проекта.

Интернет платформа в подкрепа на съхраняването на богатството на българския език дава възможност по лесен и достъпен начин да потърсите значението на чуждица и нейната адекватна българска алтернатива.

В уебпроекта ЧУЖДИЦА.БГ са включени няколко категории, сред които например Дума на деня, в която всеки ден на фокус е различна, случайно избрана дума, или добавяне на думи, където потребителите имат възможност да допринасят за развитието на платформата чрез обогатяването на базата данни с нови чуждици. Платформата разполага и с речник, където се показват 10 от последно добавените чуждици.

Идеята е всеки, който има интерес, да бъде и съавтор, като по този начин допринесе лично за развитието на проекта. 

Зад платформата стоят усилията на екипа на ЧУЖДИЦА.БГ както и на проекта "Как беше на български", които искат да достигнат до повече хора от младото поколение, живеещи предимно в онлайн пространството и да им предоставят възможност да бъдат активни участници в процеса на съхраняване на богатството на български език.

"Това е една страхотна възможност да подобрим възможностите на тази кауза, да предизвикаме хората да използват повече българския език, да не допускат вмешателството на чуждици. Наистина уебплатформата е една добра възможност те да бъдат съхранявани на едно място, да има възможности хората да добавят своите. За нас е голямо удоволствие да работим в партньорство с ЧУЖДИЦА.БГ, за да може усилията на двата екипа и на двете идеи да заработят с още по-голяма сила", каза Силвия Митова от платформата "Как беше на български" в предаването "Хоризонт до обед".

"Вече има над хиляда човека, които са посещавали ЧУЖДИЦА.БГ и са въвели над 200 нови думи", допълни Ангел Куртев от екипа на ЧУЖДИЦА.БГ. Според него платформата ще помогне за това преводите на чуждици да бъдат по-коректни. 

"Ние сме осъществили партньорство с Българската академия на науките - с Института по български език, които ще ни помагат в случаи, в които не сме много сигурни дали е най-правилно значението на дадена дума, ще използваме и тяхната експертност. Всички думи, които нашите фенове ще качват в уебплатформата, ще бъдат одобрявани, т.е., ние наистина искаме да легитимираме правилното използване на думите и естествено по игрив, закачлив начин да провокираме интереса на хората."

"Сайтът е отворен. Могат да се добавят значения на думи, могат да се добавят цели думи. Ние имаме случаи, когато спорим в офиса или с приятели как е някоя дума на български. Ще се радвам, ако хората запомнят сайта ЧУЖДИЦА.БГ", посочи Ангел Куртев пред БНР.

Сподели:

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата